Co znajdziesz w artykule?
Tempo zasiewów kukurydzy, soi i pszenicy w USA jest szybsze niż w ubiegłym roku i powyżej średniej, informuje Krajowa Służba Statystyki Rolnej Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (NASS). Są to informacje preferujące spadki notowań kontraktów w Chicago. Jednocześnie kondycja pszenicy ozimej pogarsza się, co jest czynnikiem wspierającym ceny tego zboża za Atlantykiem.
Tempo zasiewów upraw wiosennych wyprzedza średnią
Według poniedziałkowego raportu Crop Progress, do 20 – kwietnia amerykańscy farmerzy obsiali kukurydzą 12% planowanego obszaru, co stanowi 2 punkty procentowe więcej niż średnia dla tego dnia w ciągu ostatnich pięciu lat.
Soja została zasiana na 8% obszaru (średnio 5% w ciągu ostatnich pięciu lat), a pszenica jara – na 17% (12% średnio).
Zaawansowanie zasiewów pszenicy jarej sięga 17% w porównaniu do 12% średnio i 14% przed rokiem.
Kondycja pszenicy ozimej jest gorsza niż przed rokiem
Udział zasiewów pszenicy ozimej w stanie doskonałym i dobrym na dzień 20 kwietnia wyniósł 45%, co stanowi spadek o 2% w porównaniu z tygodniem poprzednim i spadek o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Aktualne oceny tego zboża są jednak lepsze niż w 2022 i 2023 roku – patrz wykres.
Wykres – Kondycja pszenicy ozimej w USA na przestrzeni lat
Zmieniające się prognozy produkcji zbóż i soi w Stanach Zjednoczonych mają bardzo duży wpływ na notowania kontraktów na giełdzie w Chicago (pośrednio na Matif). Opierają się one o szacunki areału i terminowości zasiewów oraz prognozach plonów średnich. Te zaś wynikają z aktualnej kondycji zasiewów i zmieniających się prognoz pogody.
Stany Zjednoczone są liczącym się eksporterem pszenicy, największym na świecie eksporterem kukurydzy i drugim po Brazylii w przypadku soi.
Produkcja zbóż i soi w USA
Źródło: USDA, FAO