środa, 24 lipca, 2024
spot_img

W tym tygodniu zaczynają obowiązywać nowe zasady handlu produktami rolnymi między UE i Ukrainą

spot_img

Od 6 czerwca tego roku zaktualizowane zasady bezcłowego i bezkontyngentowego handlu produktami rolnymi pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską wejdą w życie i będą obowiązywać przez rok – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy.

Kwoty ilościowe dla niektórych produktów

W szczególności kwoty ilościowe zostały ustalone na kilku grup produktów rolnych w oparciu o średni poziom eksportu w drugiej połowie 2021 r. i w latach 2022-2023.

Limity ilościowe dotyczą: cukru, jaj, drobiu, kukurydzy, owsa, kasz i miodu.

UE jest największym partnerem handlowym Ukrainy

W 2023 r. około 60% ukraińskich produktów rolnych zostało wyeksportowanych do krajów Unii Europejskiej.

Ministerstwo przypomniało, że wkrótce wejdą w życie ustawy, które zapewnią mechanizmy przejrzystego i nieskrępowanego eksportu.

„Nowe zmiany legislacyjne przewidują ustalenie cen minimalnych na eksport zbóż i roślin oleistych, orzechów i miodu. DAR uruchomi także system identyfikowalności wytwarzanych produktów. Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy opracowuje algorytm wprowadzania zmian, który zostanie opublikowany pod dyskusję publiczną”

Nowe mechanizmy ochronne

Warto zauważyć, że Komisja Europejska będzie mogła podjąć szybkie działania dotyczące ograniczenia importu z Ukrainy (np. pszenicy). Chodzi o ewentualne przypadki znaczących zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach jednego, lub większej liczby państw członkowskich.

Źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x