sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Za nami spadkowy tydzień dla kontraktów giełdowych na zboża i nasiona oleiste

spot_img

Na giełdzie w Chicago najbliższy termin dostawy pszenicy (SRW) obniżył się o blisko 3% w skali tygodnia kończącego się 31-go maja. W tym samym czasie notowania unijnej pszenicy z dostawą we wrześniu spadły o skromne 2 euro (-0,8%) do 259,25 eur/t. Przeceny pojawiły się po tym, jak na początku minionego tygodnia unijna i amerykańska pszenica zaliczyły swoje wielomiesięczne maksima (wyceny były najwyższe o lipca-sierpnia ubiegłego roku).

Korekta spadkowa na rynku pszenicy była ograniczona pogarszającymi się prognozami nowych zbiorów

Przyczyną spadków notowań pszenicy były głównie względy techniczne (analiza wykresu) oraz prognozy korzystnych deszczów na terenach rosyjskich upraw. Jednak globalne rynki pszenicy doświadczyły ograniczonej korekty, ponieważ zarówno IKAR, jak i Sovecon zrewidowały w dół swoje szacunki dotyczące zbiorów rosyjskiej pszenicy do odpowiednio 81,5 mln ton i 82,1 mln ton po okresie suchej pogody i mrozu. Ponadto ocena pszenicy ozimej w USA spadła o jeden punkt procentowy do 48% dobra do doskonała (na dzień 26 maja). Obniżyły się też oczekiwania średniej wydajności pszenicy w UE. W najnowszym biuletynie MARS plon średni pszenicy miękkiej w UE został obniżony w skali miesiąca z 5,93 t/ha do 5,92 t/ha.

Taniejąca pszenica pociągnęła w dól notowania giełdowe nowej kukurydzy w Paryżu

Wprawdzie seria na starą unijną kukurydzę podrożała o 11,5 euro w skali tygodnia, to jednak notowania czerwcowego kontraktu są już mało wiarygodne, ponieważ zbliża się on do terminu zakończenia handlu przypadającego na 05.06.2024. Seria kukurydzy na nowy zbiór (dostawa w listopadzie) potaniała w minionym tygodniu o 4 euro (-1,8%) do 222,75 eur/t. Warto przypomnieć, że miniony tydzień kukurydza (podobnie jak pszenica) zaczęła od ustalenia 10-miesięcznego szczytu.

O ile amerykański kontrakt na kukurydzę stracił mocno na wartości, gdy krajowe zasiewy przyspieszyły (przekroczyły średnie tempo), to wyceny unijnej kukurydzy wspierane są przez oczekiwany spadek produkcji tego zboża na Ukrainie i w UE.

Notowania unijnego rzepaku poruszały się w minionym tygodniu w trendzie bocznym

W Paryżu notowania rzepaku (nowy zbiór) spadły lekko w skali tygodnia kończącego się 31-go maja po osiągnięciu najwyższych wycen od lipca ubiegłego roku. Seria z dostawą w sierpniu potaniała o skromne 3 euro (-0,6%) do 487,5 eur/t w ciągu tygodnia, a notowania kontraktu poruszały się w trendzie bocznym po okresie silnych wzrostów. Warto przypomnieć, że od wieloletnich minimów z lutego (ok. 410 eur/t) rzepak podrożał o 20%.Korekta w notowaniach paryskiego rzepaku pojawiła się w ślad za spadkami notowań soi, olejów roślinnych i ropy. Przecena dotknęła również kanadyjskiej canoli, czemu sprzyjały prognozy zapowiadających lepszą pogodę i przyspieszenie tempa siewów w Kanadzie.

Okresowe zmiany notowań:

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 31.05.2024)

Kontrakty na zboża (od 2021 roku):

Kontrakty na oleiste:

Źródło cen: CBoT, Eurmext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x