czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

W sezonie 2021/22 nasz eksport pszenicy poza UE spadł o ponad 50% r/r

spot_img

Z końcem czerwca zakończył się sezon 2021/22 na rynku zbóż. Dane KE pokazują, że w ostatnich tygodniach minionego sezonu popyt na polską pszenicę (spoza UE) się zwiększył. Mimo to sezon zamknęliśmy słabym wynikiem eksportowym. W całym sezonie 2021/22 wysłaliśmy poza UE tylko 1,482 mln ton pszenicy. Oznacza to spadek dynamiki naszego eksportu tego zboża poza UE aż o 53,4% w skali roku.

Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej zmniejszyła do ok. 5%, w porównaniu do ponad 12% w skali całego sezonu 2020/21.

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE w ujęciu tygodniowym

W całym minionym sezonie 2020/21 wyeksportowaliśmy poza UE 3,181 mln ton pszenicy, co było trzecim wynikiem w historii.

Polska zajęła dopiero 7 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej.

Warto zwrócić uwagę, że w tym sezonie (2021/22) za ponad 50% całkowitego wolumenu eksportu unijnej pszenicy odpowiada Francja – 8,28 mln ton i Rumunia – 6,39 mln ton. Kolejne 3,98 mln ton wyeksportowały Niemcy i 3,28 mln ton – Bułgaria. Nasz skromny wynik (1,48 mln ton) daje nam dopiero siódme miejsce w śród eksporterów pszenicy.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

Andrzej Bąk
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x