wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Powrót HPAI. Potwierdzono grypę ptaków w gospodarstwie liczącym 40 tysięcy kur

spot_img

Po 3 miesiącach bez przypadku HPAI u ptactwa hodowlanego, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o nowym ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków w Wielkopolsce. Gospodarstwo, w którym potwierdzono występowanie wirusa liczyło 39 856 kur hodowlanych. 

Wielkopolska. 40 tys ptaków do utylizacji

To 31 ognisko HPAI w tym roku, wcześniejsze odnotowane było w kwietniu. Ognisko HPAI nr 2022/31 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w miejscowości Giżyce w woj. wielkopolskim. Powiatowy lekarz weterynarii poinformował o wdrożeniu środków zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Warto przypomnieć, że nie tak dawno, bo miesiąc temu Główny Lekarz Weterynarii wnioskował do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt  o odzyskanie statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Niestety taki przebieg spraw sprawia, że musimy pożegnać się z nadziejami na odzyskanie tytułu.

źródło:KIPDIP

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x