Co znajdziesz w artykule?
Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że wskaźnik cen artykułów mlecznych FAO wyniósł w marcu 148,7 punktów, bez zmian w porównaniu z lutym.
Indeks cen produktów mlecznych wzrósł o 1/5 w skali roku
Wartość wskaźnika w marcu była aż o 24,6 punktów (19,9 procent) wyższa niż rok wcześniej. Jednocześnie lutowy i marcowy poziom wskaźnika był najwyższy od października 2022 roku.
Wzrost cen masła i mleka zrównoważył spadek cen serów
Stabilność indeksu wynika ze spadku międzynarodowych cen sera, który został zniwelowany przez wzrosty notowań masła i mleka w proszku.
Masło drożało trzeci miesiąc z rzędu
Międzynarodowe ceny masła wzrosły trzeci miesiąc z rzędu, o 3,9 procent w porównaniu z lutym, co było spowodowane silną sprzedażą detaliczną i rosnącym popytem międzynarodowym na tle sezonowo spadających dostaw w Oceanii i powolnej produkcji w Europie.
Ceny odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły drugi miesiąc z rzędu, wspierane przez połączenie silnego popytu międzynarodowego i zacieśniających się dostaw.
Międzynarodowe notowania pełnego mleka w proszku również nieznacznie wzrosły, ponieważ mieszany popyt eksportowy w Europie — dotknięty obecnością pryszczycy w niektórych krajach europejskich — został w dużej mierze zrównoważony przez słabszą globalną aktywność zakupową z Oceanii na tle sezonowo spadającej produkcji mleka.
Międzynarodowe ceny sera spadły o 1,8 procent po dziewięciu miesiącach kolejnych wzrostów, co było spowodowane stabilną podażą w Europie oraz słabnącym popytem międzynarodowym i krajowym w Oceanii.
Wskaźnik cen produktów mlecznych najwyżej od października 2022 roku – wykres
Mocno spadły w lutym ceny sprzedaży masła w Polsce, ale były o ponad 1/4 wyższe w skali roku
Ceny masła w kraju były w grudniu najwyższe w historii (cena średnia miesięczna 3758 zł/t) według MRiRW. W styczniu i lutym masło taniało, a jego średnia cena spadła do 3063 zł/t w marcu. Ciągle oznaczało to 28% wzrost w skali roku.
Cena średnia masła konfekcjonowanego (82%) w Polsce w ujęciu miesięcznym
Ceny skupu mleka przestały spadać w lutym
Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny skupu mleka (klasa ekstra) rosły gwałtownie od sierpnia do grudnia ubiegłego roku po zaliczeniu wielomiesięcznego dołka w okresie czerwiec-lipiec. Dane o cenie średniej ze stycznia pokazały jednak spadek ceny z 2,63 zł/l w grudniu do 2,29 zł/l. W lutym cena średnia skupu praktycznie nie zmieniła się. Nadal lutowy poziom ceny średniej był o 11% wyższy niż w lutym 2024 roku.
Cena średnia skupu krajowego mleka (klasa ekstra) w Polsce od 2018 roku:
Źródło: FAO, MRiRW