poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

W całym kraju mocniej powieje [POGODA]

spot_img

Przed nami duża zmiana pogody nie tylko w Polsce ale i krajach ościennych.

Najbliższa noc pogodna i sucha będzie na wschodzie i południu, chmury na zmianę z przejaśnieniami w centrum kraju, na zachodzie około północy wkroczy front z opadami deszczu (Ziemia Lubuska, Pomorze Zachodnie), który nad ranem znajdzie się już na linii Gdańska, Tucholi, Poznania, Leszna- na Dolnym Śląsku raczej bez opadów- najwyżej pokropi. Najchłodniej na pogodnym południu, gdzie ponownie odnotujemy temperatury na poziomie -6/-3 stopni. Na wschodzie około -3/-2 a w centrum -1/+1. Najcieplej na zachodzie i północy +2/+4 stopnie. Wiatr umiarkowany, nad ranem silny w porywach do 55-65 km/h.

W ciągu dnia centrum, południe i wschód kraju będzie miało pecha. Silne opady deszczu i śniegu znad Słowacji ominą nasz kraj i skierują się nad zachodnią Ukrainę i Mołdawię, kierując się później nad Białoruś i Rosję.

Front, który nad ranem znajdzie się na zachodzie kraju będzie w ciągu dnia zmierzał na wschód tracąc na sile. O ile na zachodzie kraju do godziny 12/00 spadnie około 2-4 mm deszczu, na północy 3-5 mm deszczu to na południu, wschodzie (po godzinie 13/00) i w centrum (9/00-13/00) najwyżej porosi do 1-2 mm, a w wielu regionach Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski i Dolnego Śląska raptem pokropi przez chwilę. Nie można wykluczyć, że miejscami na tym froncie pojawią się zamiast kropel deszczu, płatki śniegu.

Kolejny masywny front znad Niemiec po godzinie 12/00 dotrze nad zachodnią Polskę (ponownie omijając Dolny Śląsk- opady sięgną może zachód i północ województwa). Będą to opady przelotne- możliwe lokalne burze i ciągłe- bardziej na północy kraju. Do godziny 20/00 ten front z opadami do 5-10 mm obejmie swoim zasięgiem Pomorze Gdańskie, Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską (szczególnie północ), Wielkopolskę (najbardziej północ regionu), Kujawy- również najwięcej opadu na północy województwa. Obok opad deszczu pojawiać się będą opady mokrego śniegu- Kaszuby i gradu oraz krupy śnieżnej podczas burz. W nocy te opady przemieszczą się nad Warmię i Mazury.

Pozostałe regiony niestety nadal bardziej suche niż mokre- dodatkowo w całym kraju mocniej powieje, znacznie osuszając glebę na południu, wschodzie i w centrum.

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie około 3-5 stopni, na zachodzie do 7-8 stopni.

 

Łukasz Sieligowski 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników