poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

W 3 powiatach na mapie IMGW pojawił się kolor zielony. Nawożenie azotem przed 1 marca nadal dla nielicznych

spot_img

Wciąż tylko nieliczni rolnicy w Polsce mają możliwość wykorzystania elastycznego terminu nawożenia azotem i przystąpienia do aplikacji nawozów w lutym. Niestety, ochłodzenie, które aktualnie panuje, uniemożliwia przekroczenie ustalonych w ramach programu azotanowego progów temperaturowych. Jednakże, z dniem 27.02 pojawił się kolor zielony na mapie publikowanej przez IMGW-PIB, co oznacza, że w trzech powiatach położonych w woj. dolnośląskim średnia dobowej temperatura powietrza przekroczyła próg 5 °C.

dawki azotu w rzepaku ozimym czy mozna zmniejszyc
zdj:Archiwum AP

W jakich powiatach pojawił się zielony kolor na mapach IMGW-PIB?

Pojawienie się zielonego koloru na mapie opublikowanej przez IMGW-PIB pozwala rolnikom na zastosowanie azotu przeznaczonego dla roślin jarych. Sypać azot w tych uprawach można w powiatach: bolesławieckim, legnickim i świdnickim (dolnośląskie). Jednocześnie, w porównaniu z zeszłym tygodniem, żółty kolor pojawił się w kilku kolejnych powiatach, głównie na południowo-zachodnich regionach Polski. 

Aplikacja azotu w Polsce po 1 marca – koniec obowiązkowych progów temperaturowych dla rolników

Przypominamy, że od 1 marca w Polsce kończy się okres, w którym rolnicy muszą uwzględniać progi temperaturowe przy aplikacji azotu. Należy pamiętać jednak o obowiązujących zasadach dotyczących stosowania nawozów, określonych w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu oraz ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. m.in. zakaz stosowania nawozów na zalanych wodą glebach, pokrytych śniegiem, zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu. 

źródło: IMGW-PIB

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x