wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

W 2023 r. rolnicy zapłacą wyższe podatki

spot_img

Wydatki związane z prowadzeniem działalności w Polsce nieustannie rosną. Od przyszłego roku wzrośnie wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej. Różnica rdr. wyniesie 6%. W praktyce oznacza to wyższe opodatkowanie PIT lub CIT podatników osiągających przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, którzy nie prowadzą ksiąg rachunkowych.

Wyższy podatek od działów specjalnych w 2023 r.

O zmianach poinformowała Aleksandra Szelągowska, zastępca dyrektora w resorcie rolnictwa podczas senackiej komisji 

„Ze względu na to, że większość producentów rolnych nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ksiąg handlowych, ani ksiąg przychodów i rozchodów stosujemy ułatwienia poprzez określenie co roku norm szacunkowych podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej. Działy specjalne produkcji rolnej są wylistowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Są to ilościowe powierzchnie lub ilości zwierząt, od których naliczona jest norma dochodu szacunkowego” – tłumaczyła zastępca dyrektora departamentu budżetu w resorcie rolnictwa Aleksandra Szelągowska.

Jako przykład podała, że np. pszczelarze, mający powyżej osiemdziesięciu rodzin pszczelich płacą podatek dochodowy od działów specjalnych rolnictwa; do 80 rodzin pszczelarze płacą tylko podatek rolny, bądź podatek od nieruchomości.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej wyższe o 6 proc.

Co roku Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, które co roku zmieniają się w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej. Ten wskaźnik określa prezes Głównego Urzędu Statystycznego i określa w maju za poprzedni rok. W tym roku za rok 2021 został określony wskaźnik towarowej produkcji rolniczej na poziomie 106, co oznacza, że w przyszłym roku normy szacunkowe będą o 6 proc. podwyższone w stosunku do roku bieżącego. 

Obawy o producentów drobiu

Senatorowie wyrazili obawy, że z powodu inflacji np. producenci drobiu, którzy również są traktowani, jako dział specjalny produkcji rolnej, mogą przekroczyć próg, powyżej którego będą musieli przechodzić na księgi rachunkowe.

„Stała kwota wpisana do ustawie o rachunkowości to 2 mln euro – to jest ta kwota przychodu, powyżej, której wszyscy, absolutnie wszyscy muszą prowadzić księgi, już te duże księgi rachunkowe. Wydaje się, że jest to zabezpieczająca kwota. Przy kursie 4,5 jest to dosyć pokaźna kwota przychodu” – stwierdziła Szelągowska.

Przedstawiciele resortu finansów informowali, że nie ma przewidywanych planów zwiększenia kwoty, powyżej której wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Co wlicza się do działów specjalnej produkcji rolnej?

Działami specjalnymi produkcji rolnej są wg ww. ustawy i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

 • uprawy w szklarniach (powyżej 25 m2 powierzchni) i ogrzewanych tunelach foliowych (powyżej 50 m2 powierzchni),
 • uprawy grzybów i ich grzybni (powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej),
 • uprawy roślin „in vitro” (powyżej 1 m2 powierzchni półek),
 • fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego (powyżej 100 sztuk) i nieśnego (powyżej 80 sztuk),
 •  wylęgarnie drobiu (bez względu na liczbę),
 • hodowla i chów zwierząt futerkowych (powyżej 50 samic stada podstawowego w przypadku nutrii i królików; od 1 samicy stada podstawowego w przypadku lisów i jenotów; powyżej 2 szt. samic stada podstawowego norek, tchórzofretek i szynszyli) i laboratoryjnych (bez względu na liczbę),
 •  hodowla dżdżownic (powyżej 1 m2 powierzchni łoża hodowlanego),
 • hodowla entomofagów (powyżej 1 m2 powierzchni upraw roślin żywicielskich),
 •  hodowla jedwabników (powyżej 1 dm3 kokonów),
 •  prowadzenie pasiek (powyżej 80 rodzin),
 • hodowla i chów poza gospodarstwem rolnym następujących zwierząt: owiec – powyżej 10 sztuk, świni – powyżej 50 sztuk, bydła i cieląt – powyżej 10 sztuk, krów – powyżej 5 sztuk psów rasowych, kotów rasowych, koni – bez względu na liczbę, ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.

źródło:ksiegowosc.infor.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x