piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Uwaga listerioza w sieci sklepów Biedronka!

Wczoraj, 4 sierpnia br., Główny Inspektorat Sanitarny, na mocy ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności, poinformował o wycofaniu partii produktu o nazwie: Mielonka Tyrolska, Kraina Wędlin. Powodem jest wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes powodującej listeriozę.

Która to partia?

Wycofaniu podlega produkt Mielonka Tyrolska, Kraina Wędlin, w opakowaniu o wadze 270 g, o numerze partii: 02035S oraz terminach do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020.

Producentem jest Sokołów SA – Oddział w Sokołowie Podlaskim. Natomiast dystrybutor to koncern Jeronimo Martins Polska SA z siedzibą w Kostrzynie – właściciel sieci marketów Biedronka.

Inne partie czyste?

Pocieszającą wiadomością jest natomiast to, że wyniki przeprowadzonych w bieżącym roku badań innych partii Mielonki Tyrolskiej, które wykonał GIS i zewnętrzne laboratorium na zlecenie Jeronimo Martins Polska, nie wykazały obecności Listeria monocytogenes w żadnej innej partii tego produktu.

Nie wolno jeść wycofanej mielonki!

GIS przestrzega, że nie należy spożywać produktu Mielonka Tyrolska, oznaczonego powyższym numerem partii i terminami przydatności do spożycia. Zjedzenie produktu zanieczyszczonego Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.
Przypomnijmy: choroba zwana listeriozą dotyka przede wszystkim osoby z grup podwyższonego ryzyka, a szczególnie ludzi starszych i kobiety w ciąży. W tej drugiej grupie zakażenie może być bezpośrednią przyczyną poronień. Powoduje też nieprawidłowy przebieg ciąży, powstawanie u noworodków wad rozwojowych, a u kobiet w konsekwencji niepłodność.


Tekst: Robert Gorczyński
Źródło i foto: Główny Inspektorat Sanitarny

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników