środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

USDA zapowiada rekordowe zbiory pszenicy w tym sezonie

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 8 mln ton (w porównaniu z lipcową prognozą) światowe zbiory pszenicy. Produkcja tego zboża w sezonie 2022/23 szacowana jest teraz na rekordowe 779,6 mln ton.

Konsumpcja pszenicy została podniesiona do 788,6 mln ton (-0,6% – r/r) i przewyższy poziom zbiorów. Stąd zapasy końcowe w tym sezonie szacowane są na 267,3 mln ton. Oczekiwany wynik jest minimalnie gorszy niż przed miesiącem i oznacza 3,3% spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Gorsze niż przed miesiącem prognozy zbiorów w UE i w Argentynie zostały z nawiązką zrekompensowane wzrostem oczekiwań dla Rosji (rekordowe 88 mln ton), Australii i Kanady.

Oczekiwana unijna produkcja pszenicy została skorygowana o 2 mln ton w dół (od lipca) do 132,1 mln ton (-6,3 mln ton – r/r). Prognozowany eksport pszenicy z UE obniżono do 33,5 mln ton (-2 mln ton m/m) na rzecz Rosji, która powinna wyeksportować 42 mln ton (+2 mln ton m/m) i Ukrainy.

Dla sezonu 2021/22 USDA dokonał korekty w górę globalnej konsumpcji pszenicy i eksportu, a po stronie podażowej obniżono zapasy początkowe (końcowe dla 2020/21). Konsekwencją musiało być obniżenie zapasów pszenicy z którymi świat wszedł w sezon 2022/23.

USDA podniósł symbolicznie (w stosunku do lipca) prognozę krajowych (USA) zbiorów i w większym stopniu oczekiwaną konsumpcję w tym sezonie. W konsekwencji obniżone zostały krajowe zapasy pszenicy na koniec sezonu 2022/23.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x