sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

USDA tnie produkcję kukurydzy w USA i Argentynie

spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył nieoczekiwanie o ok. 5 mln ton (do 348,8 mln ton) szacunki krajowych zbiorów kukurydzy. Styczniowy raport pokazuje mniejszy zabrany areał, czego nie potrafiły zrównoważyć lepsze niż przed miesiącem plony średnie.

Ekstremalna susza ograniczy o 1/4 produkcję kukurydzy we Francji

USDA skorygował w dół też krajowe zużycie kukurydzy i mocno eksport (-3,8 do 48,9 mln ton). Stąd oczekiwane na koniec sezonu zapasy amerykańskiej kukurydzy przycięte zostały o symboliczne 0,4 mln ton do 31,5 mln ton (-9,6% – r/r) .

Warto  zauważyć, że w USA aż 44% krajowego zużycia kukurydzy (38% zbiorów) stanowi produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny. W USA, zwłaszcza w środkowo-zachodniej części, najbardziej rozpowszechnioną mieszanką benzyny i etanolu jest E85 (zawiera 15% etanolu).

Reakcją na dane był czwartkowy wzrost notowań kukurydzy w Chicago o 2,2%.

Kukurydza w skali globalnej:

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oczekuje, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,1156 mld ton. Styczniowa prognoza produkcji kukurydzy jest niższa o 5,9 mln ton (-6,5 mln ton w grudniu) od oczekiwań sprzed miesiąca i aż o 4,9% od zbiorów w sezonie 2021/22.

Za styczniowe cięcie prognoz odpowiada głównie USA i Ameryka Południowa. O USA było wcześniej, natomiast dla doświadczonej suszą Argentyny prognozy produkcji obniżone zostały o 3 mln ton do 52 mln ton (nadal +2,5 mln ton – r/r). Symboliczna korekta w dół dotknęła też rekordowych oczekiwań w Brazylii (-1 do 125 mln ton).

Oczekiwany eksport kukurydzy pozostawiony został na rekordowym poziomie w Brazylii (47 mln ton), ale obniżony został dla Argentyny do 38 mln ton.  poziomie 41 mln ton – Argentyna i 47 mln ton.

Jednocześnie podniesiony został oczekiwany eksport kukurydzy ukraińskiej z 17,5 do 20,5 mln ton (27 mln ton sezon wcześniej).

Globalna konsumpcja kukurydzy oceniana jest teraz na 1,165 mld ton (-5,1 mln ton – m/m) i przewyższy produkcję.

USDA skorygował w dół obok produkcji i konsumpcji, też wszystkie pozostałe pozycje światowego bilansu (zapasy początkowe, import i eksport).

Stąd oczekiwane na koniec sezonu zapasy globalne kukurydzy przycięte zostały o 2 mln ton do 296,4 mln ton (306 mln ton na koniec sezonu 2021/22. Oznaczać to będzie spadek zapasów o 3,1% w skali roku.

Prognozy dla unijnych zbiorów kukurydzy pozostawiono (po serii obniżek) na poziomie 54,2 mln ton, a import na 21,5 mln ton (+1,5 mln ton – r/r). Dla porównania, w ubiegłym roku produkcja kukurydzy w UE wyniosła 71 mln ton, a import 19,8 mln ton. Unijny eksport kukurydzy powinien obniżyć się z 6 mln ton (sezon wcześniej) do 2,2 mln ton w tym sezonie.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x