poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

USDA podnosi w marcu swoje prognozy globalnej produkcji i zapasów zbóż

spot_img

W prognozie z 8-go marca 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 8,9 mln ton (-1,1 mln ton w lutym) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.

Lepsze w tym miesiącu prognozy zbiorów ziarna zbóż są konsekwencją wyższych niż w lutym oczekiwań w stosunku do produkcji pszenicy (+5,1 mln ton – m/m) i ryżu (+6,9 mln ton – m/m), które z nawiązką zrekompensowały kolejne cięcie zbiorów głównie kukurydzy (-3,8 mln ton – m/m).

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,738 mld ton i będzie o 2,1% niższa niż sezon wcześniej. Marcowa prognoza zakłada jednocześnie podobny jak w lutym poziom konsumpcji zbóż – oceniany na 2,763 mld ton. Oznacza to, że światowe zużycie zbóż obniży się o 1,5% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest podniesienie prognozy globalnych zapasów zbóż o 3,0 mln ton w stosunku do lutego, do 763,0 mln ton na koniec 2022/23.

Aktualna prognoza oznacza jednak, że w skali roku światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 24,9 mln ton (-3,2% – r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,6% (zapasy pokryją nieco ponad 100 dnia światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x