środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce powinny być drugie w historii

spot_img

Według najnowszej prognozy KE zbierzemy w tym roku 2,779 mln ton nasion rzepaku w porównaniu do 2,638 mln ton oczekiwanych jeszcze miesiąc wcześniej. Korekta w górę wynika z podniesienia szacunków areału zasiewów do rekordowych 985,59 tys. ha (z 832,11tys. ha szacowanych miesiąc wcześniej).

Jeśli prognoza się potwierdzi nasze zbiory będą o prawie 3% lepsze niż rok temu i osiągną drugi wynik w historii. Przypominam, że rekord zbiorów rzepaku z 2014 roku wynosił 3,276 mln ton.

Zbiory nasion oleistych w Polsce:

Produkcja nasion oleistych w Polsce (w tys. ton):

W Polsce rzepak jest dominującą rośliną oleistą (odpowiada za 99% zbiorów nasion oleistych). Soja posiada tylko 0,5%, a słonecznik 0,3% udział w strukturze zbiorów nasion oleistych.

W skali całej UE rzepak stanowi  55% zbiorów nasion olesitych, podczas gdy słoneczik aż 35%, a soja 10% (prognoza na 2021).

Dla porównania w Niemczech udział słonecznika i soi jest mały, ale kilka razy większy niż w Polsce i wynosi (prognoza na 2021): rzepak 96%, soja 2,6%, słonecznik 1,7%.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x