niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Szarek komośnik w buraku cukrowym

spot_img

Od ponad tygodnia intensywnie trwają wysiewy buraków cukrowych. W ostatnich latach coraz częściej na ich plantacjach pojawia się szkodnik szarek komośnik, który jest trudny w zwalczaniu poprzez brak odpowiednich środków i swoje żerowanie w nocy. 

 

Szarek komośnik z rodziny ryjkowcowatych

Jest to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, o długość ciała 10—12,5 mm. Żeruje na zielonych częściach roślin, zwłaszcza młodych roślin buraka cukrowego (faza 2-4 liści). Im wcześniej szkodnik pojawi się na plantacji, tym większych szkód może narobić. Początkowo szkodnik występował w południowej części kraju, jednak jego występowanie przemieszcza się dalej w głąb kraju. Szarek komośnik żeruje szczególnie w nocy i potrafi podczas jednej nocy dokonać całkowitego spustoszenia plantacji, co zmusza rolników do przesiewania.

Ochrona buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem

Obecnie w ochronie buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem dostępne są dwa środki, jeden z nich ma stała rejestrację – Karate Zeon 050 CS oraz Proteus 110 OD, którego rejestracja wygada 12 lipca 2019 roku. Insektycyd Karate Zeon 050 CS opiera się na substancji aktywnej lambda-cyhalotryna, natomiast Proteus 110 OD zawiera dwie substancje, są to tiachlopryd oraz deltametryna. Na uwadze należy mieć, że szkodnik żeruje głównie nocą więc zabiegi wykonane późnym wieczorem bądź nocą zachowają odpowiednią skuteczność.

Obecnie oczekiwana jest jeszcze decyzja MRiRW odnośnie możliwości stosowania 3 środków w buraku cukrowym przed szarkiem komośnikiem.

 

źródło/fot. http://www.suedzucker.pl

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x