Co znajdziesz w artykule?
Początek września to idealny moment na lustrację poletek odmianowych kukurydzy. Jak co roku Syngenta zorganizowała kukurydziane spotkania w różnych częściach kraju w ramach cyklu Pola Klasy S.
W tym roku Pola Klasy S Kukurydza odbyły się w aż 5 lokalizacjach. Mieliśmy okazję wziąć udział w jednym z nich, 19 września w miejscowości Wieleń Północny, w gospodarstwie rolnym Mazur. Na poletkach zaprezentowano bogatą ofertę odmian kukurydzy zarówno ziarnowej, jak i z przeznaczeniem na kiszonkę.
Odmiany kukurydzy na kiszonkę od Syngenty
Na polu w Wieleniu odmiany kiszonkowe omówił Tomasz Szablewski, regionalny przedstawiciel Syngenta Seeds.
Wśród dobrze znanych rolnikom odmian znalazło się też kilka nowości – m.in. odmiana SY Remus. Jest to dwuliniowy mieszaniec z programu hodowlanego Powercell o wyższej koncentracji energii i lepszej strawności. SY Remus jest odmianą średnio wczesną FAO 250, o bardzo dobrej zdrowotności, odpornej na wyleganie. Nadaje się do uprawy na różnych typach gleby.
Ciekawą propozycja jest też nowość SY Bradford – średniopóźna odmiana do uprawy na stanowiskach dobrych i średnich, cechuje się wysoką jakością kiszonki i stabilnymi plonami suchej masy. Z
naną od zeszłego sezonu i cieszącą się dużą popularnością w segmencie kiszonkowym jest mieszanka trzech odmian pod nazwą MaxiMaize SY 250 – jednym worku połączono ze sobą nasiona wybitnych mieszańców dwuliniowych w typie Powercell o bardzo wysokiej strawności włókna oraz całych roślin. Mieszanka ta charakteryzuje się wysoką zawartością skrobi oraz zwiększoną stabilnością plonowania. Wyniki mieszanki jest lepszy niż każdej z odmian badanej pojedynczo. Materiał siewny MaxiMaize dostępny jest w podwyższonym standardzie zaprawy Elevation Plus.
Sprawdzoną od kilku sezonów odmianą z przeznaczeniem na kiszonkę jest też niekwestionowana królowa SY Amfora o FAO 260-270. Jest to najlepiej plonująca odmiana w doświadczeniach wdrożeniowych Syngenta w 2020 roku o ziarnie typu pośredniego, z dużym udziałem flinta. Ma bardzo dobry wigor początkowy i wysoki potencjał plonowania. Za ostatnie 3 lata badań zdobyła najlepszy uzysk energii.
Odmiany ziarnowe kukurydzy
Odmiany o ziarnowym kierunku użytkowania omówił Wojciech Łączny, Seeds Technical Manager Corn & Sunflower.
Wśród nowych odmian warto zwrócić uwagę na SY Liberty o FAO 230 – charakteryzuje się bardzo wysokim potencjałem plonowania, dobrze znosi stanowiska wolniej nagrzewające się wiosną, polecana na dobre i średnie stanowiska. Wytwarza ziarno typu pośredniego.
SY Astrella FAO 220-230 to z kolei odmiana z linii matecznej dobrze znanej odmiany SY Calo. Wcześniej schodzi z pola, posiada bardzo szybki wigor początkowy i przeznaczona jest do uprawy na lepszych stanowiskach. Jej dostępność do sprzedaży przewidywana jest na 2024 rok.
Wśród odmian typowo dentowych nowością jest SY Helenor FAO 260 z programu hodowlanego Artesian, który ukierunkowany jest na selekcję odmian lepiej radzących sobie z okresowymi niedoborami wody. Posiada bardzo dobre parametry dry down, przeznaczona na stanowiska o glebach szybciej nagrzewających się. Cechuje się stabilnym plonowaniem i mocną łodygą, dzięki czemu nie wylega i stoi na polu do samych zbiorów.
Na uwagę zasługuje także SY Granaris o FAO 270-280 odmiana dobrze gospodaruje wodą, przez co lepiej znosi stres suszy, dobrze oddaje wodę przed zbiorami dzięki parametrowi dry down.
Lumax ostatni rok w sprzedaży
Ważną informację dla plantatorów kukurydzy przekazał Janusz Malanowski, Ekspert Techniczny Syngenta. Omówił on strategię odchwaszczania kukurydzy na przykładzie dwóch herbicydów – powschodowo herbicydem Elumis 105 OD oraz dogleowo preparatem Lumax® 537,5 SE. Co bardzo ważne Lumax w 2024 roku będzie ostatni rok w sprzedaży.