czwartek, 22 maja, 2025
spot_img

Panorama Pól Timac Agro – pierwszy przystanek: Śrem 21.05

spot_imgspot_img

Panorama Pól Timac Agro 2025 – tegoroczna edycja wystartowała 21 maja w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian (ZDOO) w Śremie. Podczas spotkania można było zapoznać się z wieloma doświadczeniami poletkowymi oraz porozmawiać z ekspertami z branży.

Panorama Pól Timac Agro – ZDOO Śrem

Pierwsze spotkanie z cyklu Panorama Pól Timac Agro odbyło się 21 maja w ZDOO w Śremie. W programie wydarzenia zaplanowano wiele ciekawych punktów. Zaprezentowano doświadczenia polowe prowadzone w oparciu o produkty nawozowe oraz biostymulatory z portfolio Timac Agro. Na poletkach nie zabrakło podstawowych gatunków uprawnych takich jak: pszenica i jęczmień ozimy, rzepak, kukurydza czy buraki cukrowe. Uwagę przyciągały również doświadczenia z trawami czy grochem.

Obecni byli również eksperci i naukowcy z branży: prof. Marek Korbas i dr Jakub Danielewicz z IOR-PIB w Poznaniu czy dr Waldemar Zielewicz UP w Poznaniu. Spotkania ze specjalistami cieszyły się dużym zainteresowaniem i były z pewnością wartościowe i inspirujące.

Podczas wydarzenia można zobaczyć różnorodne uprawy prowadzone w naszej technologii, to dobry moment, aby zobaczyć efekty działania w praktyce. Poza oceną stanu zdrowotnego i odżywienia roślin, przygotowaliśmy również odkrywkę glebową, która doskonale pokazuje wpływ nawożenia na rozwój systemu korzeniowego i strukturę gleby – mówił Piotr Kotowski z Timac Agro.

Panorama Pól Timac Agro – kolejne lokalizacje już w czerwcu!

Spotkanie w Śremie było pierwszym z czterech wydarzeń organizowanych w ramach spotkań polowych – Panorama Pól Timac Agro. Kolejne lokalizacje zaplanowano:

03.06 – Dębno, (woj. kujawsko – pomorskie) godz. 11:00

06.06 – Minikowo, (woj. kujawsko-pomorskie) godz. 11:00

12.06 – Ślipcze, (woj. lubelskie) godz. 11:00

Na kolejnych platformach, podobnie jak w Śremie, będzie można spotkać się z zespołem doradców Timac Agro oraz zapoznać się z doświadczeniami, gdzie zastosowano wiele nawozów granulowanych, dolistnych i biostymulatorów. To doskonała okazja, aby na żywo zobaczyć działanie innowacyjnych i efektywnych rozwiązań wspierających produkcję rolną.

Serdecznie zapraszamy rolników, doradców i pasjonatów rolnictwa – mówił Piotr Kotowski z Timac Agro.

Dalsza część artykułu pod materiałem WIDEO

Panorama Pól Timac Agro – doświadczenia produktowe

21 maja śremskie doświadczenia znalazły się w centrum uwagi. Zastosowano tutaj najnowsze jak i sprawdzone produkty Timac Agro, które są odpowiedzią na rosnące wyzwania współczesnego rolnictwa m.in. ograniczenia dot. stosowania ŚOR czy dostosowanie się do zmieniającego się klimatu, które serwuje plantatorom coraz więcej niekorzystnych zjawisk, w tym suszę czy gradobicia.

Wśród testowanych preparatów znalazły się:

Fizjo Pro – wspomaga system ukorzeniania roślin

Top Fos – fosfor chroniony, która pozwala na dostępność składnika w całym okresie wegetacji i niezależnie od pH

Hyper Top Fos – rozwiązanie m.in. w gatunkach mikoryzujących tj. zboża, kukurydza, innowacyjny produkt wspierający rozwój mikoryzy (symbiozy roślin z grzybami glebowymi), zwiększający zasięg systemu korzeniowego i dostępność wody oraz składników pokarmowych.

Siliap – produkt dostarczający roślinom fosfor, uwalnia z gleby i materii organicznej krzem w formie kwasu ortokrzemowego, który rośliny są w stanie łatwo pobrać, zawierający aktywny krzem w postaci kwasu krzemowego, poprawia odporność roślin na suszę.

Biostymulatory pomogą roślinom w wiosennym stresie! [SPRAWDŹ!]

Produkty dedykowane dla rolników i warzywników

Rozwiązania produktowe Timac Agro są przeznaczone zarówno dla upraw polowych, jak i warzywniczych. Kluczową rzeczą jest odpowiednie dobranie produktu do wymagań.

Wśród portfolio firmy, szczególne polecane są następujące produkty:
Hyper Top Fos P20 – dla zbóż i rzepaku
NPS – sprawdzony i niezawodny w rzepaku
Fizjo Max i Fizjo Active+1 – do poprawy struktury i aktywności biologicznej gleby
Perselis – uruchamia życie glebowe, szczególnie dla upraw okopowych (buraki, ziemniaki); zawiera ziemię okrzemkową (poprawiająca strukturę, magazynowanie wody) oraz przyswajalny krzem

Produkty te nie tylko wspierają wzrost roślin, ale także aktywizują życie biologiczne gleby, wpływając na ilość próchnicy, żyzność i zdolność retencji wody – co jest niezwykle istotne przy zmieniających się warunkach klimatycznych – mówił Piotr Kotowski z Timac Agro.

Doświadczenia w mieszankach traw

Nietuzinkowe doświadczenie z produktami Timac Agro zostało wykonane w uprawie polowej traw. Do wysiewu użyto mieszanki Farmcut F z firmy Farmasaat, która w swoim składzie zawiera 4 gatunki, każdy po 25%: życica wielokwiatowa, życica trwała, życica mieszańcowa, festulolium.

Pórównano dwa warianty nawożenia:

Tradycyjny wariant
– Jesienią: nawóz Korn-Kali
– Wiosną: saletra amonowa

Wariant zaawansowany
– Hyper Top
– Fizjo Max
– Dolistnie: Fertiactyl

Na innej części pola testowano także: Eurofertil + dolistnie Gen Active

Już teraz obserwujemy wyraźne różnice – mieszanka nawożona klasycznie zaczęła żółknąć i tworzyć liczne kwiatostany. Natomiast ta, w której zastosowano Hyper Top, była ciemnozielona, żywa i wyraźnie lepiej odżywiona – szczególnie widoczne było to w warunkach suszy. Zastosowany nawóz Hyper Top, wspomagający rozwój mikoryzy, poprawił zdolność korzeni do pobierania składników pokarmowych i wody. Celem doświadczenia jest ocena plonowania runi łąkowej oraz analiza wartości pokarmowej paszy – mówił dr inż. Waldemar Zielewicz z Katedry Łąkarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Doświadczenia Timac Agro na UP w Poznaniu

Jak wspominał również dr inż. Waldemar Zielewicz współpraca z Timac Agro obejmuje również wiele doświadczeń i prac naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Badania prowadzone są m.in. w Zakładzie Doświadczalnym Uprawy Roli i Roślin w Brodach. Opracowane wyniki, gdzie wykorzystano produkty m.in. takiej jak Perselis, Fizjo Max czy Sulfamo 18 ukazują się na łamach prac magisterskich

spot_img
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x