sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Nowe warunki kontraktacji dla plantatorów buraków cukrowych w Glinojecku

spot_img

W dniu 27 stycznia 2022 r. Związki Plantatorów Buraka Cukrowego z rejonu kontraktacji cukrowni Glinojeck uzgodniły z Pfeifer & Langen Polska S.A. nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon. Między innymi ustalono cenę podstawową buraków kontraktowych w wysokości 34 euro/t. 

Kilka dni temu pisaliśmy o trudnej sytuacji plantatorów buraka cukrowego, współpracującymi z takimi koncernami cukrowniczymi, jak Südzucker Polska i Nordzucker Polska. Rolnicy nie mając nic więcej do stracenia zorganizowali protesty podczas których domagali się wyższych stawek za surowiec i zmian w warunkach kontraktacji. Informowali oni, że drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z uprawy buraków cukrowych i spadku opłacalności. Plantatorzy złożyli petycję do zarządu spółek, a w czwartek Związki Plantatorów Buraka Cukrowego z rejonu kontraktacji cukrowni Glinojeck uzgodniły z Pfeifer & Langen Polska S.A. nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon. Wyglądają one następująco: 

  • podwyższenie ceny buraków kontraktowanych – cena podstawowa 34 euro/t;
  • ustalenie ceny buraków nadwyżkowych – 100 zł/t;
  • nowe zasady dotyczące obliczania ceny w odniesieniu do cukru teoretycznie wydobywanego – brak zmniejszenia ceny w przypadku straty teoretycznej przekraczającej 2%;
  • ekwiwalent za wysłodki – 3 €/t buraków.

źródło:kzbpc.com.pl
Zdj:pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x