sobota, 24 lutego, 2024

Nieco gorszy obraz globalnego rynku zbóż w lutowej prognozie USDA

spot_img

Według lutowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), sezon 2021/22 przyniesie poprawę światowego bilansu kukurydzy, duży spadek globalnych zapasów soi (po odbiciu w górę sezon wcześniej). Nastąpi też dalsze uszczuplenie światowych zapasów pszenicy. Najnowsza prognoza przyniosła mniej korzystny niż miesiąc wcześniej, obraz globalnego rynku zbóż.

W stosunku do styczniowego raportu spadła o ponad 4 mln ton światowa produkcja zbóż w tym sezonie do nadal rekordowych 2784,1 mln ton. W mniejszym zakresie obniżona została również konsumpcja, ale minimalnie podniesione zostały zapasy początkowe (strona podażowa bilansu). W konsekwencji zapasy zbóż na koniec tego sezonu prognozowane są na 791,5 mln ton (-2,5 mln ton od stycznia), w porównaniu do 797,6 mln ton – sezon wcześniej i aż 814,9 mln ton w sezonie 2019/20.

Kukurydza

USDA nie zmienił w lutym żadnej z pozycji bilansu krajowego kukurydzy. Produkcja nadal oceniana 383,9 mln ton, a zapasy na 39,1 mln ton (+25% r/r).

W skali globalnej prognoza zbiorów kukurydzy spadła o niewielkie 1,6 mln ton do 1205.4 mln ton (nadal rekord). Cięcie oczekiwanych zbiorów w Ameryce Południowej było na razie tylko symboliczne. Obniżona została o 1 mln ton, do 114 mln ton produkcja w Brazylii. Światowe spożycie kukurydzy szacowane jest na również rekordowe 1195,2 mln ton (spadek o blisko 1 mln ton od stycznia).

Oczekiwane światowe zapasy na koniec sezonu obniżone zostały o 0,9 mln ton do 302,2 mln ton, ale wciąż powinny być o 3,5% wyższe niż w sezonie 2020/21.

Pszenica

W bilansie USA obniżony został ponownie lekko eksport i była to jedyna zmiana, która skutkowała  korektą w górę o 0,5 mln ton (do 17,6 mln ton) amerykańskich zapasów na koniec tego sezonu. Nadal jednak zaktualizowane zapasy będą aż o prawie 1/4 niższe w porównaniu z poprzednim sezonem.

Światowy bilans pszenicy pogorszył się w ostatniej prognozie USDA. Korekta w dół globalnej produkcji pszenicy wyniosła 2,2 mln ton (+3,2 mln ton w styczniu i grudniu) do ciągle rekordowych 776,4 mln ton. Jednocześnie o 1,1 mln ton podniesiono zapasy początkowe i o skromne 0,6 mln ton spożycie (do 788,1 mln ton). Wspomniane zmiany przełożyły się na korektę w dół o 1,7 mln ton, do 278,2 mln ton oczekiwanych na koniec tego sezonu zapasów pszenicy. Jeśli prognoza się sprawdzi, to będą one o 4,0% (-11,7 mln ton) niższe niż na zakończenie minionego sezonu. Spadek zapasów (r/r) dotyczy największych eksporterów pszenicy.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x