piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Dobre przechowanie = wysoka jakość

spot_img

Po zebraniu ziarna podczas żniw wielu rolników nie decyduje się na bezpośrednią sprzedaż, tylko przechowuje i sprzedaje później. W związku tym, należy stworzyć odpowiednie warunki w magazynach, żeby ziarno zachowało wszystkie parametry na wysokim poziomie. To samo dotyczy ziarna, które przechowywane jest i wykorzystywane jako pasza dla zwierząt. 

 

Groźne szkodniki

Szkodniki magazynowe mogę doprowadzić do dużych strat i zniszczyć magazynowane ziarno. Wśród nich najgroźniejsze są wołek zbożowy, trojszyk ulec i mól ziarniak. Występowanie szkodników magazynowych powszechnie zwalczane jest poprzez stosowanie zarówno na powierzchnie magazynową jak i na na ziarno odpowiednich insektycydów kontaktowych. Do walki ze szkodnikami można również zaliczyć inne czynniki, m.in.: odpowiednie czyszczenie powierzchni magazynowej , utrzymanie odpowiedniej- niskiej wilgotności, suszenie ziarna przed składowaniem, jeśli nie jest dostatecznie suche oraz w przypadku zauważenia szkodników stosowanie odpowiednich środków chemicznych.

 

Wietrzenie składowanego ziarna

Nie tylko szkodniki są zagrożeniem dla składowanego zboża, ale tez samo ziarno w którym zachodzą procesy dojrzewania, które wpływają na wydzielanie ciepła i wilgoci. Dlatego ziarno powinno być wietrzone, najlepiej w pogodne i suche dni. Można to robić poprzez tworzenie przeciągów. Przy większych ilościach sprawdzają się kanały wentylacyjne oraz dodatkowo oczyszczone wcześniej w czyszczarce ziarno.
Trafiające do magazynowania ziarno nie zawsze jest suche, dlatego należy poddać je procesowi suszenia. Wykorzystywane są do tego przenośne suszarnie na olej opałowy, a w przypadku większych gospodarstw coraz częściej na gaz (czasami na słomę).  Wietrzenie składowanego ziarna powinno stanowić podstawę w celu utrzymania dobrej jakości ziarna, które później można sprzedać bądź wykorzystać na paszę dla zwierząt. Wilgotność składowanego ziarna nie powinna wynosić więcej niż 12%.

 

Ziarno cały czas pod kontrolą

Podstawą w odpowiednim składowaniu ziarna jest częsta kontrola, która pomoże zapobiegać i szybko interweniować, zwłaszcza w przypadku wystąpienia szkodników. W dużych magazynach powinno się regularnie pobierać próby, sprawdzać czy nie ma szkodników, kontrolować temperaturę.
W celu zabezpieczenia ziarna można wykorzystać moment transportu i wykonać oprysk w przenośniku, a w przypadku napełniania magazynów pionowych można wykorzystać tabletki, które przy zwiększeniu się wilgotności będą uwalniać fosforowodór.  Do stosowania tabletek istotna jest szczelność magazynu, co będzie ograniczało straty uwalniania się substancji na zewnątrz.

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x