sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Biostymulacja oparta na wanadzie

spot_img

W dniu  6 października br. w przestrzeni ekspozycyjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Intermag, podczas której zaprezentowano najnowszy produkt VANADOO® oparty na pierwiastkach korzystnych.

VANADOO® oparty na wanadzie poszerza ofertę firmy w segmencie biostymulatorów, wśród których znajdują się: Tytanit – stymulator wzrostu i plonowania roślin zawierający tytan oraz Optysil – stymulator wzrostu zawierający przyswajalny przez rośliny krzem.

Spotkanie otworzył Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag prezentując dotychczasowe  osiągnięcia spółki na polskim i zagranicznym rynku oraz plany i kierunki rozwoju na przyszłość.

Stworzyliśmy  ofertę innowacyjnych produktów, sprawdzonych w praktyce rolniczej. Stale poszerzamy spektrum zastosowań znanych już preparatów. Od samego początku w naszym portfolio znajdowały się nawozy, potem dołączyły do nich biostymulatory. Produkujemy kondycjonery wody, adiuwanty i produkty adresowane do hodowców zwierząt. Oferujemy preparaty mikrobiologiczne na bazie pożytecznych mikroorganizmów glebowych, a w przyszłości zamierzamy wprowadzić również do oferty środki ochrony roślin – mówił Hubert Kardasz.

Kluczową dla spotkania była prezentacja dr inż. Anny Konieczny,  International Marketing Managera w firmie Intermag. Pani Anna zaprezentowała  zagadnienia związane z biostymulatorami.

Biostymulatory to substancje, które aplikowane do gleby w śladowych ilościach pobudzają wzrost roślin. Stymulują one w roślinie wykorzystanie składników pokarmowych, zwiększają dostępność składników pokarmowych w ryzosferze, poprawiają jakość plonu oraz zwiększają tolerancję roślin na stresy biotyczne- mówiła podczas prezentacji Anna Konieczny.

Finał konferencji został poświęcony VANADOO, najnowszemu biostymulatorowi. VANADOO® Stymulator korzeni to innowacyjny biostymulator zawierający wanad, którego skuteczność oparta jest o unikalną molekułę aVADIUM®. Biostymulator ten wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonu organów spichrzowych. Dedykowany jest w uprawie roślin o podziemnych częściach użytkowych. Pierwsza tego typu molekuła zawierająca wanad – aVADIUM® to organiczny biodostępny związek wanadu gwarantujący skuteczność biostymulatora VANADOO®. VANADOO® warunkuje większy plon podziemnych części użytkowych, poprzez intensyfikację procesów metabolicznych wpływających na wzrost i rozwój roślin. Intensyfikuje procesy odpowiedzialne za powstawanie cukrów w roślinie oraz zwiększenie ich transportu do organów spichrzowych. Wpływa na poprawę parametrów jakościowych plonu roślino podziemnych częściach użytkowych, zwiększając zawartość cukrów, czy suchej masy.

Badania nad tworzeniem produktu rozpoczęły się w 2015 roku w laboratoriach INTERMAG, a jego wprowadzenie na rynek poprzedzały badania biologiczne w obiektach INTERMAG (od 2016 r.) i jednostkach zewnętrznych (od 2018 r.). W badaniach biologicznych potwierdzono skuteczność VANADOO® w uprawie selera korzeniowego, marchwi, buraka ćwikłowego, a z roślin rolniczych – buraka cukrowego.

Anna Dmochowska

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x