Co znajdziesz w artykule?
Tomasz Chróstny Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował wzorce umowne stosowane przez Grupę Polmlek, które zdaniem Prezesa UOKiK były niekorzystne dla rolników – dostawców mleka. W efekcie tej interwencji Polmlek zmienia warunki współpracy z dostawcami.
UOKiK w Polmleku
– Na mocy obowiązującej od czterech lat (tj. od 12 lipca 2017 r.), Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, rynek mleka znajduje się pod naszą baczną obserwacją – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – A w ostatnim czasie zbadaliśmy umowy stosowane w relacjach z dostawcami przez spółkę Polmlek, która jest jednym z największych w Polsce przetwórców mleka. Z informacji przekazanych przez tego przedsiębiorcę wynikało, że współpraca ze sporą częścią dostawców opiera się na umowach, których treść nie spełnia prawnych wymogów.
Wyłączność, ceny, jakość
Zastrzeżenia Prezesa UOKiK budziły postanowienia w zakresie m.in. klauzuli wyłączności (tj. konieczności zapewnienia spółce wyłączności dostaw wyprodukowanego mleka), sposobu ustalania ceny, braku regulacji dotyczących procedury badań jakości i możliwości weryfikacji ich wyników.
Polmlek chce współpracować
W wyniku interwencji UOKiK Firma Polmlek zobowiązała się do zmiany umów z dostawcami w ustalonym terminie. Prezes UOKiK oczekuje też oparcia współpracy na nowych warunkach ze wszystkim dostawcami, nawet przed formalną zmianą kontraktów.
– Polmlek zadeklarował zaniechanie praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Spółka zintensyfikowała proces dostosowywania umów z dostawcami do postanowień nowego wzorca umownego, zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Co istotne, do czasu zakończenia procesu dostosowywania umów Polmlek nie będzie egzekwował kwestionowanych przez nas postanowień umownych. Zapewni też wszystkim dostawcom możliwość korzystania z uprawnień wynikających z nowego wzorca umownego. Jeżeli jednak okaże się, że spółka nie wykona zobowiązania i nie zmieni praktyk niekorzystnych dla rolników, wówczas grozi jej za to kara finansowa w wysokości do 3 procent rocznego obrotu. – podsumowuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Potentat na polskim rynku
Dodajmy, że obecnie Grupa Polmlek z siedzibą główną w Pultusku dysponuje 12 zakładami z 89 liniami produkcyjnymi. Zatrudnia 3 200 pracowników. Dzienny przerób to 4,5 miliona litrów mleka. Grupa Polmlek współpracuje z niemal 8 000 gospodarstwami rolnymi zajmujących się hodowlą krów mlecznych. A zakłady produkcyjne Polmleku rozmieszczone są głównie w Polsce centralnej i w województwach zachodnio-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W skład Grupy Polmlek wchodzą też magazyny, zakłady usługowe, a nawet hotele. Polmlek specjalizuje się m.in. w produkcji serów typu holenderskiego i szwajcarskiego, mozzarelli, serów topionych, twarożków i twarogów, śmietany, jogurtów, masła, mleka UHT, mleka w proszku oraz szerokiej gamy soków owocowych i warzywnych.
Źródło: UOKiK
Foto: Polmlek