czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Copa i Cogeca chcą zniesienia ceł na importowaną saletrę amonową

spot_img

W marcu zostało wysłane pismo do Komisji Europejskiej, w którym Copa i Cogeca apelują i nalegają, aby Unia Europejska zniosła taryfy celne i podatki na nawozy importowane do UE, ponieważ wpływa to niekorzystnie na konkurencyjną sytuację rolników.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca powiedział, że nawozy mineralne stanowią nawet 45% kosztów środków produkcji gospodarstw rolnych. Ze względu na to rolnicy narażeni są na efekt nożyc cenowych, ponieważ rynkowe ceny zbóż utrzymują się na niskim poziomie. W ostatnich latach sektor zbóż w Unii stracił znaczny udział w rynku, co pokazuje spadek z drugiego największego eksportera na piątego. Przekłada się to także na niekorzystną sytuację konkurencyjną rolników względem innych producentów na świecie, dlatego że europejscy producenci nawozów mineralnych są chronieni przed międzynarodową konkurencją cłami antydumpingowymi i taryfami celnymi, które obowiązują na granicach Unii Europejskiej. Przez to też ceny nawozów w UE są dużo wyższe niż w pozostałych regionach świata. Jednak unijni rolnicy i ich spółdzielnie sprzedają zwłaszcza pszenicę i inne zboża po cenach światowych, bez względu gdzie one trafiają czy to na rynek UE czy na eksport. Sytuacja ta jest niekorzystna i zaburza równowagę, co przekłada się na dochody rolników w UE.

Obowiązujące już przez długi okres 23 lat cła antydumpingowe na azotan amonu importowany z Rosji są niekorzystne i bardzo zaszkodziły konkurencyjności eksportu z UE. Ze względu na zmianę cen gazu od momentu ostatniego przeglądu, tego typu środki antydumpingowe już nie są uzasadnione, dlatego Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o zniesienie ceł antydumpingowych na azotany amonu importowane z Rosji. Nalegają również o rozważenie zniesienia wszystkich taryf celnych i podatków, które są nakładane na nawozy sprowadzane do UE.

Źródło: Copa i Cogeca

Zdjęcie źródło: pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x