środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Unijny Komisarz ds. Handlu wezwał Polskę, Słowację i Węgry do zniesienia jednostronnego ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolnych

spot_img

W poniedziałek Unijny Komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis wezwał Polskę, Węgry i Słowację do zniesienia jednostronnych ograniczeń w imporcie ukraińskiego zboża, gdyż Unia Europejska wypracowała już alternatywne mechanizmy, które pozwolą pomóc chronić europejskich rolników przed nadwyżkami produktów ukraińskich.

KE wprowadziła pewne mechanizmy kontroli eksportu, akceptowane przez Rumunię

Dombrovskis podczas poniedziałkowej debaty w Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego przypomniał, że Komisja Europejska wprowadziła już środki ochronne dla krajów pierwszej linii podczas importu z Ukrainy głównie surowców, takich jak zboża, kukurydza i nasiona słonecznika. Następnie KE wspólnie z Ukrainą wypracowała mechanizm kontroli eksportu, który już z powodzeniem funkcjonuje pomiędzy Ukrainą a Rumunią – podkreślił europejski komisarz.

„Ten mechanizm nie działa np. z Polską, Węgrami i Słowacją, bo te kraje w dalszym ciągu stosują jednostronne ograniczenia, co swoją drogą jest sprzeczne zarówno z wyłącznymi kompetencjami UE w zakresie polityki handlowej, jak i z Państwa obowiązkami wynikającymi z umowy o wolnym handlu z Ukrainą i WTO” – podkreślił Dombrovskis.

Komisaż zauważył, że KE zaproponowała wprowadzenie autonomicznych środków handlowych dla krajów, które borykają się z negatywnym wpływem ukraińskiego eksportu na rynek. Mowa o „produktach wrażliwych” – jajach, cukrze i oleju słonecznikowym, dla których Komisja Europejska zaproponowała ustalenie maksymalnego kontyngentu, czyli uśrednionych danych importowych za lata 2022-2023.

Dombrovskis zauważył, że działanie „korytarzy solidarności” pozostaje aktualne pomimo wznowienia przez Ukrainę eksportu przez Morze Czarne, który nadal nie osiągnął wskaźników przedwojennych.

Źródło: Agroperspectiva

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
2 miesięcy temu

Dzialanie UE jest nielegalne. I dlatego nie jest wazne.
Należy zwolnić ludzi odpowiedzialnych za naruszenie unijnego prawa przez unijnych urzędników.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x