środa, 4 grudnia, 2024
spot_img

Ukraiński cukier zaczyna podbijać rynki poza Europą

spot_img

Ukraiński cukier może osiągnąć nowy poziom zarówno pod względem cen, jak i wielkości sprzedaży. Na ukraińskim rynku cukru rośnie wzrost cen. Poinformowali o tym analitycy spółdzielni rolniczej PUSK.

Ceny cukru w tygodniu wzrosły średnio o 1–1,5 UAH/kg. Obecnie koszt cukru waha się od 23 do 24,50 UAH/kg (2,30 – 2,45 zł/kg). Głównymi przyczynami takiego wzrostu jest stabilizacja popytu wewnętrznego i początek ożywienia eksportu.

Rośnie eksport ukraińskiego cukru poza UE

Ukraińscy producenci cukru stopniowo wracają na rynki zagraniczne. Główne kierunki to Turcja i kraje afrykańskie. Ukraiński cukier zaczyna podbijać rynki poza Europą, analitycy zauważają pozytywną dynamikę.

– Sytuacja miała być gorsza bez eksportu do Europy. Ale system wywozu jest obecnie opracowywany przez państwa trzecie i przynosi rezultaty. Ukraina stopniowo eksportuje cukier na rynki zagraniczne – zauważają analitycy PUSK.

Od nowego roku UE otworzy ograniczony eksport cukru z Ukrainy

Od 2025 r. planowane jest częściowe otwarcie europejskiego rynku cukru ukraińskiego, co może znacząco wpłynąć na dynamikę cen. W ubiegłym sezonie ceny osiągnęły poziom 29-32 tys. UAH/t z VAT. Być może w tym sezonie również wrócimy do tych poziomów” – skomentował w PUSK.

Sytuacja na światowym rynku cukru może również wpłynąć na dynamikę cen na Ukrainie

„W Brazylii obserwuje się pewne problemy, co może mieć wpływ na zmniejszenie wolumenów produkcji cukru. W związku z tym cena cukru na rynku światowym może w drugiej połowie sezonu wzrosnąć” – zauważają analitycy.

Ukraińscy producenci mogą wykorzystać tę sytuację, aby rozszerzyć swoją obecność na rynku międzynarodowym i zwiększyć konkurencyjność.

Źródło: agravery

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x