poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ukraina zaczęła sprowadzać olej napędowy z USA

spot_img

Jak informuje Agro Perspektiva, na początku lutego na Ukrainę dotarła pierwsza w historii partia diesla wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych.

W porcie w Hamburgu przyjęto tankowiec o nośności 100 000 ton, skąd odbierany jest produkt mniejszymi tankowcami o nośności 30 000 ton i zawożony do terminala w Polsce.

Firma importująca – Ukrpaletsistem (UPG) nie ujawnia szczegółów handlowych, ale zaznaczyła, że doświadczenia z pierwszych dostaw wskazują na perspektywy ich kontynuacji.

„Obecnie w Europie sytuacja jest bardzo dobra, są duże zapasy, jest tendencja do obniżania cen. Ale postaramy się zwiększyć podaż amerykańskiego produktu ze względu na wygodę logistyczną pracy z tymi partiami i korzystne ceny” – powiedziała przedstawiciel UPG. Dodał też, że na stacje benzynowe UPG trafił już amerykański diesel.

Grupa spółek UPG prowadzi sieć stacji paliw, która liczy obecnie 81 jednostek. Według wyników z 2022 roku UPG stał się drugim co do wielkości importerem oleju napędowego, a w ostatnich latach jednym z największych hurtowych sprzedawców oleju napędowego. Pod koniec 2022 roku grupa ogłosiła przejęcie aktywów polskiej spółki Baltchem SA Zakłady Chemiczne  która jest właścicielem dwóch terminali morskich na terenie RP do przeładunku i magazynowania produktów ropopochodnych.

Źródło: Agro Perspektiva

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x