niedziela, 8 września, 2024
spot_img

UE musi szukać nowych źródeł importu kukurydzy

Od chwili inwazji Rosji na Ukrainę (24.02.2022) marcowa seria unijnej kukurydzy podrożała o 1/3 do 355 eur/t, a analogiczny kontrakt na pszenicę zyskał 26% do 361 eur/t (zamknięcie z 02.03.2022). Skokowy wzrost cen zbóż nie dziwi w sytuacji, gdy sparaliżowany został eksport dwóch kluczowych dostawców ziarna na świecie. Do końca tego sezonu (koniec czerwca) oba kraje miały wyeksportować jeszcze 14 mln ton pszenicy i tyle samo ukraińskiej kukurydzy czeka na wysyłkę w ukraińskich magazynach.

Na giełdzie w Chicago liderem ostatnich wzrostów jest pszenica (+21% od początku wojny), a w Paryżu nieco większa skala wybicia dotyczy kukurydzy.

Wynika to z faktu, że UE jest dużym importerem netto kukurydzy. Wprawdzie ubiegłoroczna produkcja kukurydzy podniesiona została ostatnio przez KE do bardzo dużych rozmiarów – 72,5 mln ton, to i tak nie wystarczy do zaspokojenia zużycia szacowanego na 81,55 mln ton. Po stronie popytowej bilansu jest też eksport (6,0 mln ton z czego zrealizowano już 3,7 mln ton). Na szczęście UE weszła w ten sezon z ponad 20 mln ton zapasami tego zboża, które zapewne będą mocno uszczuplone do końca sezonu.

Już teraz obawy budzi dostępność nowej kukurydzy z ukraińskich upraw. Może się okazać, że większość pól nie zostanie wiosną obsiana ze względu na wojnę, brak paliwa, nawozów i siły ludzkiej.

Ukraina jest czwartym eksporterem kukurydzy na świecie, a ewentualne uszczuplenie globalnej produkcji i eksportu o kilkanaście, a może kilkadziesiąt milionów ton już teraz winduje ceny tego zboża. Szczególnie mocno drożeje kukurydza na unijnym rynku.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku Ukraina zebrała rekordowe 42 mln ton kukurydzy, z czego miała wyeksportować 33,5 mln ton (wyeksportowała 19 mln ton).

UE jest eksporterem netto wszystkich zbóż, dzięki głównie wysyłkom pszenicy, w przypadku której UE będzie w tym sezonie światowym liderem.

Cały eksport ziarna zbóż w sezonie 2021/22 prognozowany jest na 48,66 mln ton z czego 32,0 mln ton stanowić ma pszenica. Do tej pory (01.07.2021 – 27.02.2022) kraje UE wyeksportowały 30,0 mln ton zbóż, w tym 19,0 mln ton pszenicy.

Dla porównania, import zbóż w sezonie 2021/22 oczekiwany jest na 19,43 mln ton (zrealizowano 14,68 mln ton), w tym 14,5 mln ton stanowić powinna kukurydza (zrealizowano 11,0 mln ton, z tego połowa pochodziła z Ukrainy).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x