Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak swoją decyzją wstrzymał ubój prewencyjny zdrowych świń w miejscowości Ujazd pod Gnieznem.
Ubój wstrzymany
Dramat u hodowców trzody chlewnej w miejscowości Ujazd właśnie się zakończył. 3 lipca 2024 został potwierdzony ASF w jednym z mniejszych gospodarstw. Na początku upadki w stadzie były przypisywane innej chorobie trzody chlewnej. Podejrzewano wystąpienie różycy. Jednak po pobraniu prób i wysłaniu ich do laboratorium okazało się, że to ASF w stadzie. W takiej sytuacji działają mechanizmy i rozwiązania, które muszą wdrożyć lekarze weterynarii na danym obszarze wystąpienia choroby, co skutkowało wybiciem ponad 2000 zdrowych świń.
ASF początkowo został wykryty tylko w jednym gospodarstwie. Początkowo zdrowe świnie miały zostać wybite w promieniu 1km, łącznie 17 stad świń. Po mojej interwencji i konsultacji z Głównym Lekarzem Weterynarii wybijanie zdrowych świń zostało wstrzymane. Obserwujemy dokładnie 13 pozostałych stad, świnie zostały wybite łącznie w 4 gospodarstwach – pisze na swoich mediach Michał Kołodziejczak.
Wójt gminy Kiszkowo, Radosław Występski ogłosił, że od 4 lipca wstrzymano likwidację zwierząt w gospodarstwach. Natomiast Wojewoda wprowadził strefę ASF w powiecie poznańskim, wągrowieckim oraz gnieźnieńskim. Strefa zapowietrzona obejmuje wyłącznie miejscowości w gminie Kiszkowo.
Czym jest strefa zapowietrzona?
Strefa zapowietrzona nie jest jednoznaczna ze strefą czerwoną. Strefa zapowietrzona to promień 3 km od ogniska choroby i tam są podejmowane decyzje co robić ze zwierzętami. Natomiast od tych 3 do 10 km, czyli o kolejnych 7 km jest wyznaczany obszar zagrożony.