sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Tylko za benzynę płacimy zauważalnie mniej

spot_img

Dalsze umocnienie złotego i w miarę stabilne notowania ropy przełożyły się na kilkunastogroszową przecenę benzyn i oleju napędowego w hurcie. W tygodniu kończącym się 26-go października, cena hurtowa (PKN Orlen) benzyny 95-oktanów spadła o 17 gr/l (-12 gr/l tydzień wcześniej), a ON potaniał o 12 gr/l (-6 gr/l tydzień wcześniej) – ceny z VAT. W przypadku diesla, dopiero ostatnie spadki ceny hurtowej pozwoliły stacjom paliw na osiągnięcie ok. 10-groszowej marży modelowej.  Przez cztery poprzedzające tygodnie wspomniana marża była ujemna (cena hurtowa ON przewyższała średnią cenę detaliczną).

Gwałtowny wzrost cen paliw w hurcie na początku października

Ceny hurtowe paliw spadały śladem umacniającego się złotego, przy w miarę stabilnych notowaniach ropy.

Wyceny ropy Brend pozostawały do wtorku (25.10.2022) w okolicy 92 usd/b i dopiero dzisiaj (środa) wybiły o dwa dolary w górę. W skali tygodnia (19-26.10.2022) kurs usd/pln obniżył się z 4,91 do 4,75 złotego za dolara, czyli o ok. 3%.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 43-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,84 zł/l i 8,06 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki spadła o 11 groszy, a cena diesla zmniejszyła się o tylko skromne 2 grosze na litrze.

Tydzień wcześniej cena średnia ON ustanowiła swój historyczny rekord (8,08 zł/l), podczas gdy popularna 95-ka jest teraz tańsza o ponad złotówkę od rekordu 7,95 zł/l z 08.06.2022.

Cena średnia autogazu spadła w tym czasie o 2 grosze do 3,05 zł/l.

Różnica cen diesla i Pb95 jest w tym tygodniu rekordowa, bo wynosi w hurcie 1,41 zł/l i 1,22 zł/l (średnio) w detalu.

Ceny średnie paliw w detalu: 26-10-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,59 zł/l (-12 gr/l);
• Pb95: 6,84 zł/l (-11 gr/l);

• ON: 8,06 zł/l (-2 gr/l);
• LPG: 3,05 zł/l ( -2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT (do końca tego roku) na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT (obowiązuje na razie do końca roku) nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Porównując rok do roku, benzyna 95-oktanów jest w detalu o 0,90 zł/l (15%) droższa niż przed rokiem. Niestety diesel, który rok temu kosztował prawie tyle samo co benzyna, drożeje w skali roku aż o 2,09 zł/l (35%).

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x