niedziela, 1 października, 2023

Europa wznawia produkcję nawozów azotowych

spot_imgspot_img

Ceny gazu ziemnego spadają pod wpływem utrzymującej się korzystnej temperatury (powyżej normy sezonowej) oraz wzrostu zapasów. Gwałtowny spadek cen gazu w ostatnim czasie prowadzi do stopniowego ponownego otwierania linii produkcyjnych nawozów azotowych w Europie.

Czy rząd ponownie uruchomi dopłaty do nawozów?

Spotowe ceny gazu spadły w październiku o 80% na rynku holenderskim, osiągając poziom 27,55 euro/MWh w dniu 24-go października.

Trend spadkowy może się utrzymać w krótkim okresie ze względu na łagodne temperatury w Europie, wypełnione magazyny i lepsze perspektywy dostaw.

Spadek cen spotowych gazu oznacza powrót opłacalności dla europejskich producentów amoniaku, mocznika i saletry amonowej. Europejska produkcja amoniaku sięga teraz poziomu 63% całkowitej wydajności, w porównaniu do tylko 33% sprzed kilku tygodni.

Sytuacja ta skłania do szybkiej obniżki cen nawozów azotowych. Po osiągnięciu szczytowego poziomu ponad 1000 €/t pod koniec marca, 21-go października było to 819 euro/t.

Na naszym podwórku, Grupa Azoty (drugi co do wielkości producent nawozów azotowych w Europie) znacząco obniżyła ceny nawozów powołując się na zmianę warunków rynkowych, po przywróceniu produkcji w Spółkach w Tarnowie i Puławach. Jednocześnie komunikat zamieszczony na stronie Internetowej informuje, że „Sytuacja na rynku gazu może się w każdej chwili zmienić, a produkcja może po raz kolejny zostać wstrzymana lub ograniczona”.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Terre-net, pulawy.grupaazoty.com

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x