sobota, 5 października, 2024
spot_img

Tygodniowy raport rynków rolnych

spot_img

Powoli ruszają żniwa więc rolnicy większość czasu spędzają w polu. W dalszym ciągu na rynkach widnieje sezonowa obniżka. Dokładny raport poszczególnych rynków prezentujemy poniżej.  

Rynek wieprzowiny

Sytuacja na rynku tucznika nie ulega zmianie a nawet zmierza ku pogorszeniu. Ograniczenie dostaw wieprzowiny do Chin nadal jest głównym czynnikiem spadku cen na rynku unijnym. Największe spadki dotknęły kraje nastawione na eksport, w których ceny skupu były najwyższe tj. Hiszpania, Francja, Dania. W przypadku niemieckiej giełdy VEZG dalej bez zmian. Kilogram tucznika wbc kosztuje 1,48€. W notowaniach krajowych cena skupu tuczników pozostaje stabilna od 2 tygodni. Za klasę E skupy płacą średnio 6,20 zł /kg. Jak informuje KZP-PTCH coraz mniej żywca jest na unijnym rynku a dodatkowo waga dostarczanych tuczników do ubojni maleje. W międzyczasie dochodzi do kolejnych potwierdzeń ognisk ASF, które tylko pogłębiają fatalną sytuację na rynku. Jakichkolwiek zmian można oczekiwać co najwyżej na początku września ze względu na spodziewane większe dostawy do Chin. 

W dniach 28.06 –04.07.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

● za żywiec – 5,02 zł/kg wobec 5,14 zł/kg tydzień wcześniej.  Żywiec ten o 2% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 10 % mniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do analogicznego okresu 2020 r. cena tego żywca była o 7% niższa.

● za półtusze wieprzowe 7,21 zł/kg. Cena ta była o 3 % niższa niż przed tygodniem i o 11% niższym niż na początku czerwca br. W porównaniu do zeszłego roku cena półtusz jest o 8% niższa. 

● za świnie rzeźne klasy E w UE-157,39 EUR/100kgmps, o 2% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz odpowiednio o 5% i 3,1 % mniej niż przed miesiącem i rokiem.

● Cena świń rzeźnych wyrażona w walucie unijnej wyniosła 145,52 zł/100kg. Wartość ta była o 2,3% niższa w porównaniu do zeszłego tygodnia oraz odpowiednio o 12,5% i 8,0% mniej niż przed miesiącem i rokiem.

Rynek drobiu i jaj 

Początek lipca charakteryzował się spadkiem cen na poziomie kilkunastu – kilkudziesięciu groszy. Z prognoz analityków wynika, że trend ten może się utrzymać przez cały miesiąc lipiec. Upały zmuszają hodowców do szybkiego uboju co wywiera presję na ceny. Na wolnym rynku cena brojlera kształtuje się na poziomie od 4,20-4,70 zł/kg a tuszek 6,00-6,90 zł/kg. Z dobrych informacji KIPDIP podał, że w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku utrzymywał się trend wzrostowy w wysyłkach jaj i przetworów z Unii Europejskiej. Wolumenowo eksport z UE wzrósł o prawie 21 proc., a wartościowo o 22,5 proc. Wzrost ten zawdzięczamy zwiększonemu eksportowi do krajów azjatyckich, na bliski wschód i  Afryki.

W dniach 28.06 –04.07.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

● za kurczęta brojlery – 4,25 zł/kg g. Był to poziom cen o 2% wyższy niż w poprzednim tygodniu i o 4,5% wyższy niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 1% wyższa   niż przed miesiącem oraz o 32% wyższa niż przed rokiem. 

● za indyki  6,17 zł/kg, o 3% mniej niż tydzień wcześniej o 5% niższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku indyki podrożały o 40%

Ceny zbytu mięsa drobiowego

● za tuszki kurcząt patroszonych – 7,59 zł/kg, o  1% niższym niż tydzień wcześniej, ale o 15% wyższym niż przed miesiącem W porównaniu z cenami notowanymi przed rokiem tuszki kurcząt były droższe o 47%

● za tuszki indyków – 11,50 zł/kg, wobec 11,55 zł/kg. Cena ta była o 2% wyższa iż miesiąc wcześniej. W porównaniu z cenami notowanymi przed rokiem tuszki indyków były droższe o 37%

Rynek wołowiny

Aktualnie cały czas mamy do czynienia z sezonową obniżką, która jest charakterystyczna dla obecnej pory roku. W ciągu najbliższych tygodni, w skupach nie będą pojawiać się podwyżki jednak należy mieć na uwadze, że na rynku unijnym jest bardzo mało żywca. Konsekwencją tego będą podwyżki w dalszej części roku. 

W dniach 28.06 – 04.07.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

● za żywiec wołowy- 7,25 zł/kg o 12 gr/kg mniej niż tydzień wcześniej oraz o 0,5% więcej niż przed miesiącem. Żywiec wołowy był o 20% droższy w porównaniu z ceną płaconą przed rokiem

● za kompensowane ćwierćtusze wołowe – 14,12 zł/kg, o 0,5% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ćwierćtusz utrzymała się na poziomie o 1% wyższym sprzed miesiąca, i o 13% wyższym niż przed rokiem.

● za bydło rzeźne klasy R3 na rynku unijnym – 380,78 eur/100kg. Cena ta była o 0,9% wyższa niż przed miesiącem oraz o 8,9% wyższym niż przed rokiem

● Cena bydła rzeźnego w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 348,04 EUR/100 kg. Cena ta była o 0,5% niższa niż przed miesiącem ale o 21,3% wyższa niż przed rokiem● średnie ceny wbc oferowane za byki wahają się w granicach 13-16,00 zł/kg, jałówek 12,30-15,58 zł/kg, krów 8,10-13,50 zł/kg. 

● średnie ceny oferowane przez zakłady w wadze żywej wynoszą: za byki 7,87 zł/kg, za jałówki 7,13 zł/kg, za krowy 5,22 zł/kg.

Rynek mleka

Krótkoterminowa prognoza Komisji Europejskiej. wskazuje , że w 2021 r. w Unii Europejskiej nastąpi dalszy wzrost produkcji mleka. Ze wstępnych szacunków wynika, że produkcja mleka może wzrosnąć o 0,8% do około 156,2 mln ton, o ile letnie warunki pogodowe będą sprzyjać dobrej jakości i dostępności traw na pastwiskach. Pozytywne zynały płyną również jeśli chodzi o pogłowie. Wstępne prognozy przewidujące spadek pogłowia krów w UE-27 (o 0,9% w relacji r/r, do 20,1 mln szt.) wskazują, że może zostać zrekompensowany dalszym wzrostem mleczności (o 1,6%, do 7 624 kg/szt.). W konsekwencji czego unijne dostawy mleka do skupu w 2021 r. prawdopodobnie wzrosną o 0,8%, do 146,6 mln ton. 

Źrodło:kowr.pl

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x