piątek, 3 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Czy grup producenckich będzie więcej?

-REKLAMA-spot_img

Podczas poniedziałkowego (12 lipca br.), posiedzenia Sejm RP jednogłośnie przyjął Ustawę o grupach producentów rolnych i ich związkach. W trakcie parlamentarnej debaty Posłowie zwracali uwagę na stosunkowo małe zainteresowanie rolników ideą zrzeszania się w grupy i inne formy organizacyjne np. spółdzielnie. Dodajmy, że na obecnym etapie tego rodzaju model działania i współpracy wybrało zaledwie 1% do 2% polskich rolników. Stąd też, jak wskazywali sejmowi dyskutanci, potrzeba różnych form wsparcia dla grup i organizacji rolnych z porządkowaniem prawa włącznie.

Więcej dla rolnika?

Główne ustawowe zmiany polegają na zmniejszeniu wymaganego poziomu wielkości wytworzonych produktów, jaka musi zostać sprzedana do grupy producentów z obowiązujących do tej pory 80% do 70 %, przy jednoczesnym zobowiązaniu do tego co najmniej 90% producentów rolnych zrzeszonych w grupach. Podczas gdy wcześniej wartość ta wynosiła 100 %. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (autor projektu nowelizacji ustawy), zmiana ta uelastycznić na możliwość wykorzystywania części produkcji np. roślinnej w gospodarstwie członka grupy.

Więcej informacji o ustawowych zmianach dotyczących producenckich grup znaleźć można w naszym artykule pt.:  „Jakie zmiany czekają grupy producenckie?” (publ.: 20 sierpnia br. link: https://agroprofil.pl/aktualnosci/jakie-zmiany-czekaja-grupy-producenckie/). 
 
Źródło: Sejm RP 
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,379FaniLubię
9,855ObserwującyObserwuj
17,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x