sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Tydzień zaczął się od nowych rekordów w notowaniach pszenicy

W poniedziałek (22.11.2021) ceny pszenicy na Giełdzie w Chicago wzrosły o blisko 3% i osiągnęły najwyższy poziom od 9 lat w związku z silnym popytem ze strony globalnych importerów i deficytem podaży. Dodatkowe wsparcie wzrostów pochodziło z pogorszenia kondycji pszenicy ozimej w USA w poniedziałkowym raporcie USDA.

Notowania pszenicy w Paryżu wzrosły w poniedziałek do nowych rekordowych poziomów.

Seria grudniowa w ciągu dnia przekroczyła 310 eur/t, a sesję zamknęła na poziomie 309 eur/t (+3,1%). Słabnące euro poprawia konkurencyjność i tak już silnego eksportu z UE. Kolejnym wsparciem dla notowań w Paryżu były pogłoski o możliwym powrocie Chin do zakupów francuskiej pszenicy. Wzrostowi sprzyjały obawy o niewystarczającą globalną podaż pszenicy oraz rekordowe ceny w regionie Morza Czarnego. Nadzieją dla światowych odbiorców pszenicy konsumpcyjnej miały być zbliżone do rekordu zbiory w Australii. Zapowiadane na bliskie ubiegłorocznego rekordu australijskie żniwa zaczęły się, ale niestety nadmierne deszcze je spowalniają i co najważniejsze pogarszają jakość ziarna. Wzmaga to obecny już niepokój na światowym rynku.

Notowania pszenicy w Paryżu (eur/t – prawa oś), Chicago (miękka ozima) i w Minneapolis (pszenica jara) w usd/100 buszli – lewa oś):

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x