czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Turcja zakazuje importu pszenicy do połowy października

spot_img

Tureckie Ministerstwo Rolnictwa wstrzymało import pszenicy od 21 czerwca do połowy października, aby chronić tureckich rolników przed spadkami cen podczas tegorocznych zbiorów.

Środki te zostałyby wdrożone, aby „zapobiec wpływowi na naszych producentów spadków cen wynikających z obfitości dostaw w okresie zbiorów, aby zaspokoić zapotrzebowanie na surowce wymagane do naszego eksportu z produkcji krajowej oraz zapewnić stabilność rynku z korzyścią dla producentów”. – podało ministerstwo.

Działania podjęte przez jednego z największych importerów pszenicy na świecie prawdopodobnie spowodowały duże wahania cen (spadki) na i tak już niestabilnym rynku światowym.

Turecki zakaz importu najmocniej dotknie Rosję

Decyzja ta będzie miała największy wpływ na Rosję, głównego dostawcę pszenicy do Turcji. Rosja, dominujący na świecie eksporter pszenicy, spodziewa się nieco mniejszej całkowitej produkcji i eksportu w roku gospodarczym 2024–2025, co spowodowało wzrost cen pszenicy w kwietniu i maju. Jednak po tym, jak Turcja ogłosiła na początku czerwca zakaz importu, kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago spadły o 7,5% w skali tygodnia, co stanowi największą tygodniową stratę od lipca 2023 r.

Produkcja zbóż w Turcji powinna spaść w tym roku

Ponieważ zbiory pszenicy w Turcji dopiero się rozpoczynają, pierwsza prognoza Tureckiego Instytutu Statystycznego dotycząca produkcji roślinnej w tym kraju na rok 2024 przewidywała produkcję pszenicy na poziomie 21 mln ton, co oznacza spadek o 4,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Prognozuje, że w tym roku ogólna produkcja zbóż spadnie o 5,4%.

Odblokowany będzie eksport mąki z Turcji

Tureckie ministerstwo zauważyło również, że dozwolony będzie eksport mąki z krajowej produkcji pszenicy, zakazany od września 2018 r. Turcja, niezmiennie największy na świecie eksporter mąki, zazwyczaj eksportuje mąkę wyprodukowaną z importowanej pszenicy.

Źródło: world-grain

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x