sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Turcja podnosi cło na import zbóż do poziomu 130%, co negatywnie wpłynie na eksport z Ukrainy

spot_img

Tureckie władze zdecydowały się podnieść cła importowe na pszenicę, jęczmień, kukurydzę, owies, żyto i sorgo z 0% do 130% od 1 maja, aby chronić lokalnych producentów rolnych przed importem tanich zbóż przed nowym sezonem.

Będzie to kolejny cios dla ukraińskich rolników po wprowadzeniu zakazu importu zboża z Ukrainy przez sąsiednie kraje UE. W I kwartale 2023 roku Turcja zakupiła 18% eksportowanej z Ukrainy pszenicy i 42% jęczmienia za łączną kwotę 220 mln USD. Importerzy tureccy kupowali zboże przez porty naddunajskie, co zapewniało Ukrainie eksport morski na tle blokady portów czarnomorskich.

Turcja liderem importu rosyjskiej pszenicy i jęczmienia

W bieżącym sezonie Turcja zajęła drugie miejsce w imporcie rosyjskiej pszenicy i pierwsze miejsce w imporcie rosyjskiego jęczmienia, więc nowe cło ograniczy również eksport zboża z Federacji Rosyjskiej.

Europejska agencja MARS prognozuje, że plony jęczmienia i pszenicy zwyczajnej w Turcji będą w tym roku średnie, a plony będą niższe niż przed rokiem. Uprawy są obecnie w zadowalającym stanie, choć w południowo-wschodniej części kraju nieco ucierpiały z powodu powodzi i trzęsień ziemi.

Zbiory zbóż w Turcji (tysiące ton):

Źródło:graintrade-com, MARS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x