poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pogarsza się i tak już fatalny stan upraw pszenicy ozimej w USA

spot_img

Jak na razie uczestnicy rynku nic sobie nie robią z fatalnej kondycji upraw ozimych amerykańskiej pszenicy, ponieważ obawy łagodzone są 13% wzrostem areału. Być może odbicie w notowaniach pojawi się w miarę zbliżania terminu odnowienia umowy zbożowej, która wygasa 18-go maja. Rosja, tradycyjnie już, grozi że  nie przedłuży funkcjonowania bezpiecznego korytarza do transportu ukraińskich towarów z portów Wielkiej Odessy.

Ponad ¼ upraw pszenicy ozimej jest w dobrym/doskonałym stanie

Z poniedziałkowego raportu o postępach i kondycji amerykańskich upraw wynika, że zasiewy pszenicy ozimej, doświadczone suszą, są w fatalnym stanie – gorszym niż przed zimą.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) ocenił pszenicę ozimą na dzień 23-go kwietnia na tylko 3% doskonała, 23% dobra i 33% dostateczna. Ocenę słabą otrzymało aż 23% zasiewów, a bardzo słabą 18%.

Łączna ocena (brana do porównań) to 26% od dobrej do doskonałej (-1% w skali tygodnia) w porównaniu z 34% – ostatnia ocena jesienią i też tylko 27% – rok wcześniej. Warto zauważyć, że jest to najgorsza ocena od 1996 roku!

ZOBACZ TAKŻE: Tropikalne upały nad Pacyfikiem! Zjawisko El Nino odbije się na światowej produkcji rolnej. Czy grozi nam ogromna susza?

Tempo zasiewów kukurydzy i soi znacznie wyprzedza średnią

Postępy i kondycja amerykańskich upraw – stan na 23-04-2023:

Tempo zasiewów:

  • Kukurydza: 14% (+6% w tygodniu) w porównaniu do 11% – średnio;
  • Soja: 9% w porównaniu do 4% – średnio;
  • Pszenica jara: 5% w porównaniu do 12% – średnio;
  • Jęczmień: 10% w porównaniu do 22% – średnio.

Pszenica ozima:

  • Kondycja zasiewów w skali ostatniego tygodnia pogorszyła się. Udział dwóch najlepszych kategorii (dobry/doskonały) spadł o 1% do 26% (27% przed rokiem);
  • Faza strzelania w źdźbło: 18% areału w porównaniu do 14% – średnio.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x