Trzy statki przewożące niemal 60 tys. ton kukurydzy zostały upoważnione do opuszczenia ukraińskich portów w piątek w ramach umowy o odblokowaniu eksportu zboża, podała w czwartek organizacja organizująca operację.
3 statki z ukraińskim zbożem płyną do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii
Pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże wypłynął w poniedziałek z Odessy, docierając do cieśniny Bosfor około 36 godzin później na mocy umowy między Rosją a Ukrainą, wynegocjowanej przez Turcję i ONZ, która ma na celu złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego wynikającego z wojny. W piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego wypłynęły z portu. jak przekazał minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow, jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Ukraina chce by jej porty mogły obsłużyć ponad 100 statków w ciągu miesiąca
Ołeh Nemczinow poinformował Ukraina chce zapewnić, by jej porty mogły obsłużyć ponad sto statków w ciągu miesiąca. Co więcej, minister dodał że celem Ukrainy jest to, by porty funkcjonowały dwukierunkowo. Jak wynika z informacji, które przedstawił strona ukraińska otrzymuje zgłoszenia właścicieli okrętów, którzy chcą wpływać do portów w celu załadunku. Jak dodał, Ukraina stawia sobie za cel eksport co najmniej 3 mln ton miesięcznie produkcji rolnej z trzech portów nad Morzem Czarnym: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.
Jeśli eksport ubiegłorocznego zboża przebiegnie bez perturbacji to wahania na rynku zbóż mogą się poniekąd ustabilizować. Należy pamiętać, że eksport starego zboża to jedno a zbiór nowych plonów to drugie. Już teraz, z uwagi na wojnę w Ukrainie oraz sytuację meteorologiczną prognozuje się mniejsze zbiory zbóż w stosunku do zeszłego roku. Konsekwencje tego są takie, że ceny zboża na giełdach nadal będą przedmiotem spekulacji, a wszelkie prognozy będą trudne do ocenienia.
źródło: twitter.com;bankier.pl