środa, 1 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Zgrabiarka RA-Rake – nowe technologie zbioru pasz objętościowych

-REKLAMA-spot_img

W czasach, gdy do jakości żywności przywiązuje się coraz większą wagę,  zbiór paszy przeznaczonej do hodowli zwierząt gospodarskich (w szczególności bydła mlecznego i wołowego) jest dla gospodarstwa działalnością strategiczną.

Dobrej jakości pasza = wysoka produkcja

Jakość paszy ma istotny wpływ zarówno na jakość mleka i żywca, jak i na rachunek ekonomiczny gospodarstwa. W praktyce zdarza się, że pasza jest zanieczyszczona glebą i kamieniami, względnie przetrwalnikami (w szczególności niebezpiecznym Clostridium). Ma to znaczący wpływ na zdrowie zwierząt, a to w konsekwencji przekłada się na wzrost kosztów opieki i leków dla zwierząt oraz ich produktywności.

Zgrabianie, będące pośrednim etapem zbioru siana, ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania czystej, zdrowej i dobrej jakościowo paszy. Repossi Macchine Agricole od ponad wieku zajmuje się projektowaniem i produkcją przetrząsaczo-zgrabiarek grzebieniowych i wirnikowych. Najnowszym modelem do całej gamy zgrabiarek jest rewelacyjna zgrabiarka RA-Rake. Jest to zgrabiarka z dwoma wirnikami, dzięki której w 2017 roku firma otrzymała prestiżową dotację Horyzont 2020, w ramach programu finansowanego przez Unię Europejską, dotyczącego promowania i wspierania innowacji w zakresie badań i rozwoju technologicznego.

 

Proste rozwiązanie bez negatywnych konsekwencji

Innowacja oparta na pomysłowym ale prostym rozwiązaniu, pozwala na wykorzystanie zalet zgrabiarek karuzelowych (szybkich i tanich), ale z wyeliminowaniem negatywnych konsekwencji dla paszy. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Minnesoty, zgrabiarka karuzelowa jest w rzeczywistości rozwiązaniem, które zbiera kamienie i glebę bardziej niż jakiekolwiek inne. Faktem jest,  że pojedyncz wirnik tradycyjnych zgrabiarek z napędem mechanicznym przemieszcza siano poprzez dociskanie sprężynowych palców do podłoża, skutkiem czego do siana dostaje się duża ilość zanieczyszczeń w postaci pyłu glebowego.

Inowacyjnym pomysłem Gabriele Repossi, wynalazcy nowej maszyny, jest wyposażenie jej w dwa wirniki o różnych średnicach: większy nie dotyka siana ale ma za zadanie jedynie poruszać drugim o mniejszej średnicy, który przemieszcza siano bez zanieczyszczania go kamieniami i glebą. Ponieważ zgrabiarka w takim wykonaniu nie potrzebuje skomplikowanego i kosztownego napędu mniejszego wirnika, jest w konsekwencji rozwiązaniem tańszym w zakupie i oszczędniejszym w użytkowaniu. Może pracować z większą prędkością, co przekłada się na wydajniejszą pracę.

 

Testy potwierdzają jakość

Wydział Nauk Rolniczych i Środowiskowych Uniwersytetu Mediolańskiego, uprawniony do oceny zalet zgrabiarki RA-Rake na podstawie testów naukowych, przeprowadził wstępne testy prototypu zgrabiarki. Badania terenowe obejmowały 3 rodzaje pokosów, które miały na celu ocenę wpływu różnych zmiennych najakość uzyskanego siana.Testy wstępne (po których, zgodnie z programem, zostaną przeprowadzone bardziej szczegółowe testy w różnych częściach Europy) potwierdzają, że nowa technologia zbioru siana za pomocą zgrabiarki RA-Rake obniża zawartość pyłu glebowego (- 6,6%) w porównaniu do siana zgrabianego tradycyjnymi zgrabiarkami, najbardziej rozpowszechnionymi w praktyce rolniczej. Wyniki te są tym bardziej zachęcające, jeśli weźmie się pod uwagę, że testy zostały przeprowadzone na prototypie zgrabiarki RA-Rake skonstruowanej i zbudowanej zaledwie w kilka miesięcy, podczas gdy tradycyjne zgrabiarki karuzelowe bazują na doświadczeniu zdobytym w ciągu dziesiątków lat.

źródło, fot: mat. prasowe

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników