środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wąskie koła do każdego ciągnika

spot_img

Planując zakup wąskich kół dedykowanych do upraw międzyrzędowych oraz do wykonywania zabiegów ochrony roślin i nawożenia w zbożach w ich późniejszej fazie rozwojowej należy wziąć pod uwagę szereg aspektów. | Krzysztof Grzeszczyk

Wąskie koła do upraw międzyrzędowych

Na rynku nie brakuje firm i różnych rozwiązań w zakresie wąskich kół do upraw międzyrzędowych. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wybrać optymalne rozwiązanie do stosowanej agrotechniki, gdyż późniejsze zmiany konstrukcyjne mogą okazać się kosztowne lub nawet niewykonalne. Na rynku nie brakuje firmspecjalizujących się w tym obszarze wąskich kół. Pod uwagę należy wziąć nie tyko szerokość i wysokość kół, ale również prawidłowo dobrać obwody tocznia w przypadku ciągników z napędem 4×4. Kolejny aspekt to sposób mocowania na piaście koła. Producenci ciągników stosują różną liczbę szpilek, ich średnicę podziałową oraz średnicę śrub do mocowania. Dlatego przy zamówieniu trzeba określić konkretnie markę i model ciągnika, w którym będą miały pracować wąskie koła. Ostatnią kwestią jest dobranie rozstawu kół do stosowanych ścieżek technologicznych lub rozstawu międzyrzędzi. Powyższe zadanie realizowane jest na kilka sposobów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są wąskie koła z przyspawanymi na stałe tarczami, z odpowiednim wytłoczeniem, umożliwiającym uzyskanie potrzebnego rozstawu. To rozwiązanie wyróżnia możliwość pracy przy dużych obciążeniach. Regulacja rozstawu odbywa się tylko na dwa sposoby. Montując koło do piasty z jednej lub drugiej strony tarczy.

Wąskie koła z przykręcaną tarczą

Drugim rozwiązaniem są koła z przykręcaną tarczą do obręczy. Jest to realizowane za pomocą specjalnie wyprofilowanych uchwytów mocujących. Są one przyspawane albo centrycznie lub też z przesunięciem względem środka symetrii obręczy. W tym rozwiązaniu mamy więcej możliwości dopasowania rozstawu kół do żądnego wymiaru. Tarczę można przykręcić z jednego lub drugiego końca uchwytów, co daje dwa rozstawy. Kolejne dwa są po obróceniu tarczy, a kolejne dwa są po obróceniu obręczy i ponownie tarczy. Co w sumie daje, aż osiem różnych rozstawów kół. Są to atuty nie do odparcia. Jednak w większości przypadków takie koła dedykowane są do mniejszych ciągników o niewielkiej masie, co łączy się z ograniczeniami obciążenia kół.

Opcja z dodatkową tarczą

Jednak producenci kół wychodząc na przeciw oczekiwaniom rolników proponują jeszcze jedno rozwiązanie, które może być zastosowane w każdym ciągniku i da się je dopasować bez większych ograniczeń. Tym rozwiązaniem są pełne felgi spawane z dodatkową tarczą wewnętrzną, przykręcaną za do felgi z użyciem śrub. Ten łatwo wymienny element dostępny z różnymi rodzajami otworów pozwala na szybkie dopasowanie tego samego kompletu wąskich kół do każdego traktora w gospodarstwie. Take rozwiązanie jest nieocenione przy awarii danego pojazdu i dodatkowym atutem przy odsprzedaży danego kompletu z uwagi na łatwość dopasowania go do innego ciągnika. 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wesele w remizie to szit
wesele w remizie to szit
2 lat temu

Jest w czym wybierać, a dopasowanie zestawu nie jest łatwe. Do tego bliźniaki, ja żeby nie tonąć na bagnach założyłem podwójne ogrodnicze, szeroki zestaw wyszedł, hardcore ale nie tonie i nie rwie trawy.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x