czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Test Farms Demo Day. Jakie pomysły na biznes mają startupy z branży rolno-spożywczej?

spot_img

Obecnie rolnictwo wraz z innymi gałęziami przemysłu rozwija się bardzo szybko i producenci, czy innowatorzy próbują dorównać temu tempu i tworzą coraz to nowsze i bardziej zaawansowane projekty. 9 grudnia odbiła się konferencja Test Farms Demo Day, gdzie zostały zaprezentowane nowoczesne startupy z branży agro.

Innowacje w branży i przemyśle rolniczym

Test Farms Demo Day to wydarzenie, które umożliwia wymianę pomysłów i informacji pomiędzy rozwijającymi się startupami z Europy Środkowo-Wschodniej a inwestorami oraz firmami, które stawiają na innowacje w branży i przemyśle rolniczym. Cały event został prowadzony przez EIT Food. – Wspierani przez Unię Europejską inwestujemy w projekty, organizacje i osoby, które podzielają nasze celedotyczące zdrowego i zrównoważonego systemużywnościowego. Odblokowujemy potencjał innowacyjny w przedsiębiorstwach i na uniwersytetach oraz tworzymy i skalujemy startupy rolno-spożywcze, aby wprowadzać na rynek nowe technologie i produkty – tak definiuje się organizator spotkania. EIT Food wyposaża przedsiębiorców i specjalistów w umiejętności potrzebne do przekształcenia systemu żywnościowego i umieszcza konsumentów w centrum swojej pracy, aby budować ich zaufanie poprzez ponowne połączenie ich z pochodzeniem żywności.

9 innowacyjnych pomysłów

Podczas tego wydarzania zaprezentowane zostało 9 startupów. Swoje rozwiązania omawiali przedstawiciele firm z Polski, Czech, Węgier oraz Ukrainy. Każdy uczestnik miał 5 minut na przedstawienie projektu oraz zachęcenie potencjalnych inwestorów. Po każdej prezentacji był czas na zadawanie pytań, na temat omówionych startupów. Dużą części przedstawianych projektów zaprezentowały Polskie firmy. POWER COB był jednym z ciekawszych rozwiązań. Jest to nowatorski system pozyskiwania i przetwarzania pozostałości po zbiorze kukurydzy na ziarno-rdzeni kolb. Okazuje się, że rdzenie kolb z kukurydzy mają wysoką efektywność energetyczną a do tego są dostępne, lekkie i suche. Warto również wspomnieć o tym, że generują znikomą ilość szkodliwych substancji dla środowiska. Spółka Power Maize opracowała specjalne urządzenie do zbierania tych pozostałości podczas żniw. Jest to przyczepa, która połączona może być ze zwykłym kombajnem, jednakże wyposażona jest w specjalny system, który odseparowuje puste kolby kukurydzy od innych resztek pożniwnych. 

Analiza pola wprost z maszyny

Równie ciekawym rozwiązanie zaprezentowała czeska firma Plant.id. Stworzyli oni system oparty na sensoryce, który w czasie rzeczywistym analizuje pola wprost z maszyny. Specjalnie przygotowany program przetwarza zdjęcia ze wszystkich kamer dookoła kabiny np. traktora i tworzy dokumentację oraz mapę dla rolnictwa precyzyjnego. Podczas pracy maszyna uczy się i dostosowuje by móc działać samodzielnie. Jej zadaniem jest np. ocena zdrowia upraw, analiza gleby, wykrywanie szkodników itd.  

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x