niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Solis 50 – godny następca Ursusa C-360?

spot_img

Rolnicy szukają prostych, mechanicznie sterowanych ciągników bez zbędnej elektroniki. W te kryteria wpisuje się produkowany w Indiach traktor Solis 50. Jest to godny następca dobrze znanego na polskiej wsi Ursusa C-360.

Jako główny ciągnik w gospodarstwie lub pomocniczy

Wielu rolników szuka prostego w obsłudze ciągnika, który sprawdzi się w małym gospodarstwie i może zastąpić wysłużoną już sześćdziesiątkę. Nie brakuje i takich przedsiębiorców, którzy szukają ciągnika pomocniczego do prac np. z rozsiewaczem, opryskiwaczem pielnikiem lub innym sprzętem towarzyszącym niewymagającym dużej mocy. W te kryteria dobrze wpisuje się marka Solis i model 50. Ciągniki maki Solis są oferowane w naszym kraju od 10 lat w tym czasie udało się sprzedać kilkaset sztuk tych hinduskich traktorów. Wyróżnia je niebieski kolor, ładny design, kompaktowa konstrukcja i prosta budowa, co ma zagwarantować długą i bezproblemową eksploatację. 

Silnik, układ napędowy i kabina z jednej fabryki

Warto zaznaczyć, że fabryka Solis produkuje silniki, osie napędowe, skrzynie biegów i tylne mosty oraz kabiny. Więc na każdym etapie produkcji jest możliwość kontroli jakości wykonywanych podzespołów. To wszystko pozwala producentowi na udzielenie 5 letniej gwarancji lub przebiegu określonego na 3000 godzin. Prezentowany model jest oferowany w wersji 4 WD, 2 WD oraz bez kabiny. Spora liczba wersji pozwoli na wybranie modelu i jego kompletacji pod indywidualne potrzeby każdego klienta. O opcjach dodatkowych za chwilę.  

Oszczędny silnik, a w głowicy pracują po cztery zawory na każdy cylinder

Pod maską ciągnika Solis 50 pracuje 3-cylindrowy turbodoładowamny silnik o pojemności 3065 cm3. W głowicy na każdy cylinder pracują po 4 zawory. W układzie zasilania zastosowano system common rail. Jednostka napędowa spełnia normy emisji spalin Stage V z wykorzystaniem filtra cząstek stałych DPF i katalizatora utleniającego – DOC. Moc znamionowa silnika jest określona na 37,3 kW/51 KM. Z kolei znamionowe obroty silnika wynoszą tylko 2000 obr./min. Co korzystnie wpływa na małe zużycie paliwa. Użytkownicy tego modelu chwalą się zużyciem oleju napędowego w zależności od wykonywanej pracy między 3 a 4 l na godzinę pracy. Zaś duża pojemność zbiornika paliwa, która wynosi 72 l daje możliwość wielu godzin pracy bez potrzeby tankowania. Maksymalny moment obrotowy jest określony na 215 Nm. Olej w silniku trzeba wymieniać co 250 h. 

Pod maską ciągnika Solis 50 4WD pracuje 3-cylindrowy silnik o mocy 51 KM. Fot. Firmowe

Prosta 4-biegowa przekładnia i 3 zakresy 

W układzie przeniesienia napędu pracuje mechaniczna synchronizowana skrzynia biegów. Operator ma do dyspozycji 4 biegi i trzy zakresy co w sumie daje po 12 przełożeń w obu kierunkach. Zmiana kierunku jazdy jest realizowana rewersem sterowanym mechanicznie. Minimalna prędkość jazdy do przodu wynosi 1,3 km/h, natomiast maksymalna jest określona na 30 km/h. Do wyboru jest również przekładnie z biegami pełzającymi. Wówczas minimalna prędkość jazdy wynosi 0,5 km/h, a maksymalna 30 km/h. Olej w przekładni należy wymieniać co 1000 h. Blokada mechanizmu różnicowego jest uruchamiana mechanicznie. Podobnie jak załączanie przedniego napędu. W standardzie WOM pracuje z prędkością 540 i 540 E obr./min. Opcjonalnie może być 540/1000 obr./min lub 540/zależny. Pompa zasilająca podnośnik i udźwigu 2500 kg i hydraulikę zewnętrzną z dwoma parami wyjść ma wydatek 45 l/min. Ciągnik Solis 50 ma pneumatyczny układ hamulcowy do przyczep 1- i 2-obwodowy. 

Z dodatkowego wyposażenia nie tylko przedni TUZ i WOM

Z listy wyposażenia dodatkowego można zamówić m.in. przedni TUZ oraz WOM czy też ładowacz czołowy z fabrycznym dżojstikiem. Z tym wyposażeniem zwiększy się zakres wykonywanej pracy tym małym, kompaktowym i zwrotnym ciągnikiem. Oprócz tego można zamówić obciążniki przednie, obciążniki tylne, zaczep manualny na szynie, zaczep automatyczny na szynie. Poza tym haki tylnego TUZ i trzecią parę wyjść hydraulicznych. 

Ile mierzy i waży ciągnik Solis 50?

Rozstaw osi jest określony na 2225 mm, ciągnik mierzy 2690 mm wysokości i 1880 mm szerokości. Natomiast długość całkowita – 4055 mm. Rozstaw kół przednich wynosi 1570 mm, s tylnych 1450 mm, zaś prześwit pod podwoziem 310 mm. Masa własna z kabiną i bez dodatkowych obciążników wynosi 3200 kg. Do wyboru są różne rozmiary opon: 9.5×20 – 13.6×28, 280/70 R18 – 380/70 R28 lub 250/85R20 – 340/85R28. Podstawowa wersja ciągnika Solis 50 4 WD kosztuje 110000 zł netto. 

Ciągnik na wąskich kołach sprawdzi się w uprawach międzyrzędowych. Fot. K. Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

3.5 11 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olo
Olo
8 miesięcy temu

Tyle pisania a ceny nie ma np. podstawa odliczone się tego robić albo komuś robicie reklamie i cena ma być na pisana albo się nie pisze

Krzysztof
Krzysztof
8 miesięcy temu
Reply to  Olo

A to 110.000 netto to nie cena?

Robert
Robert
8 miesięcy temu
Reply to  Olo

Tak to jest jak się szkołę na gimnazjum skończyło. Czytaj ze zrozumieniem, cena jest na końcu artykułu.

Alek
Alek
8 miesięcy temu

Fajny ale niestety drogi

Dupek
Dupek
8 miesięcy temu
Reply to  Alek

Trzeba kupować polskie ciągniki rolnicze

Mariusz
Mariusz
8 miesięcy temu

Tak tyle opisu a ceny brak … Może to nie istotne, ktoś to powinien zweryfikować i zabronić takich reklam ,ma być opis i cena(. BRUTTO!!!!!!!) Pozdrawiam.

Naucz się czytać
Naucz się czytać
8 miesięcy temu
Reply to  Mariusz

Warto może nauczyć się czytać ze zrozumieniem i do końca artykuł.. Cena jest podana w netto, a brutto to już nie problem sobie przeliczyć..

Artur
Artur
8 miesięcy temu

A ja proponuję Branson tym 6225c który był wczesniej znany jako Ursus c 360B nie udawane solisy , arbosy czy inne .
Szanujmy markę Ursus
Zapraszam do kontaktu 690 145 725

Leszko
Leszko
8 miesięcy temu
Reply to  Artur

Jaką marke Ursus tej firmy juz nie ma upadla zdechla wole kupić Solisa bo wiem ze to z jednej fabryki a nie jak te ursusy vel Branson

Dupek
Dupek
8 miesięcy temu
Reply to  Leszko

Ursus żyje bo 30-tki i 60-ki a TYM branson to fajne traktory

Dupek
Dupek
8 miesięcy temu
Reply to  Artur

Jakby nie ta j$#!? = licencja na fergusony 255 to Ursus by jeszcze istniał bo unifikacja to podstawa jest

Adam
Adam
8 miesięcy temu

Solis ciągnik Grupy Sonalika bardzo dobrze przyjęty i znany na całym świecie, poza Polską.

Xyz
Xyz
8 miesięcy temu

Tyle lat od ubicia fabryki, a patrząc na ceny, Ursus C-360 dzielnie walczy na rynku, ma się coraz lepiej i raczej nic go nie dogoni ze względu na prostotę, dostęp do części zamiennych, ich cenę i możliwość naprawy we własnym zakresie. Poza tym, te ciągniki mają sprawdzoną
w boju konstrukcję, ponieważ w czasach głębokiego PRL-u pracowały masowo w PGR’ach na tysiącach hektarów oraz również przy obsłudze inwentarza. Aż strach pomyśleć, gdzie bylibyśmy z produkcją ciągników tej marki, gdyby jej komuchy pod dyktando zachodu nie ubiły. Zabawa w zachodnie, czy chińskie sprzęty kończy się tam, gdzie zaczyna się serwis pogwarancyjny. Takiego Ursusa, to w czapce z daszkiem się przynosi z serwisu takiego nowoczesnego ciągnika. O czasie dostępu nie wspomnę. A z reguły jak jest awaria, to przeważnie część potrzebna jest natychmiast, bo terminy, pogoda, itd.

Jacek
Jacek
8 miesięcy temu

Co wy pierd……. Jaki następca ….marketingowe chasła

Waldi
Waldi
8 miesięcy temu

Ok ale c360 kosztuje 10razy mniej a robote robi . I mega tania w serwisie. Dziekuje nie zmienię

Dupek
Dupek
8 miesięcy temu

60-tka lepsza niż jakiś dziwny indyjski sprzęt

Solisek
Solisek
7 miesięcy temu
Reply to  Dupek

Nie wiesz o czym mówisz trochę już popracowałem Solis 50 w polu i komfort jest zarąbisty w porównaniu do topornego Ursusa , z maszynami idzie lekko, wręcz śmiga – to inna epoka.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

17
0
Would love your thoughts, please comment.x