niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Prosty w obsłudze i łatwy w czyszczeniu

spot_img

Do modelu Comia C6 producent oferuje zespoły żniwne o szerokości roboczej 3,9; 4,2 i 4,5 m. Kombajn wyróżnia się klasycznym układem omłotowym. W jego skład wchodzi bęben omłotowy o średnicy 0,5 m i szerokości 1,11 m. Prędkość obrotową zespołu omłotowego można regulować w zakresie od 400 do 1150 lub 600 do 1300 obr./min. Powierzchnia klepiska jest określona na 0,51 m2, zaś kąt opasania bębna na 105 stopni. Szczelinę omłotową można regulować z kabiny w zakresie od 6 do 42 mm.

Dodatkowy bęben

Po omłocie słoma jest kierowana odrzutnikiem na 5 wytrząsaczy o powierzchni 4,8 m2. Denko każdego z nich jest wykonane ze stali nierdzewnej. Przy zbiorze zbóż o podwyższonej wilgotności, a takie często zbiera się w Skandynawii, dochodzi do szybkiego oblepiania się wytrząsaczy. W celu ich łatwego wyczyszczenia wystarczy podstawić za kombajnem drabinę, podnieść osłonę i odkręcić kilka śrub, by wyjąć denka wytrząsaczy. W ich szybkim czyszczeniu przyda się myjka wysokociśnieniowa, a po osuszeniu można je z powrotem zamontować w kombajnie. Kolejnym newralgicznym punktem, również narażonym na oblepianie się, jest podsiewacz. Konstrukcję tę wykonano z segmentów łatwych do wyjęcia i wyczyszczenia z zastosowaniem specjalnie przygotowanego klucza. Warto dodać, że w standardowym wyposażeniu tego modelu jest dodatkowy bęben z palcami CSP. Zespół ten umieszczono nad wytrząsaczami. Obraca się on szybciej niż przesuwana warstwa słomy. Jego zadaniem jest dodatkowe wytrząśnięcie ziaren ze słomy. Praca Power Separatora jest niezastąpiona podczas zbioru w wilgotniejszych warunkach. Palce na bębnie można regulować w pięciu pozycjach. Słoma z wytrząsaczy może być układana w pokos lub być cięta rozdrabniaczem pracującym z prędkością 3300 obr./min lub opcjonalne 3900 obr./min.

Czysty zbiornik

Ziarno spod bębna jest kierowane na podsiewacz. Z niego z kolei przemieszcza się na sito górne i dolne. Ich powierzchnia to 3,4 m2. Czyste ziarno jest transportowane przenośnikiem do zbiornika o pojemności 4200 l. Wysokość wyładunku to 4 m. Po zakończeniu zbioru jednego gatunku zbóż można łatwo wyczyścić zbiornik na ziarno, wyjmując 2 przenośniki ślimakowe umieszczone na jego dnie. Z kolei niedomłócone kłosy są kierowane do dodatkowego urządzenia domłacającego, zamontowanego z lewej strony kombajnu. Ziarno z resztkami kłosów jest wyrzucane na podsiewacz. Takie rozwiązanie powoduje nieobciążanie bębna omłotowego, jak ma to miejsce w innych kombajnach.

Centrum sterowania 

Operator pracuje w komfortowej kabinie zamocowanej osobno na poduszkach i oddzielonej od zbiornika ziarna. Cała obsługa jest zlokalizowana po prawej stronie. Hydrostatyczny układ jezdny obsługuje się dżojstikiem. W jego dźwigni są przyciski do sterowania zespołem żniwnym. Pracę ułatwia kolorowy monitor Comvision, który jest urządzeniem wyłącznie informacyjnym. Pokazuje osiągi, obciążenia i wydajności. W razie jeśli zaszłaby usterka tego urządzenia, to dalej można kombajnem pracować, ponieważ jego ustawień dokonuje się ręcznie. W standardzie jest klimatyzacja, radio z bluetooth i zestawem głośnomówiącym do telefonu oraz dodatkowy fotel pasażera.

Napęd również na 4 koła 

Do napędu kombajnu zastosowano silnik AGCO Power o mocy 185 KM lub 210 KM. Za oczyszczanie spalin odpowiada układ SCR. Silniki w kombajnach Comia pracują z maksymalną prędkością 2000 obr./min wału korbowego, co powoduje nie tylko mniejszy hałas i wibracje, ale przede wszystkim niższe spalanie i większą żywotność jednostki napędowej. Hydrostatyczny układ jezdny oparty jest na przekładni 3-stopniowej. Pierwszy i drugi zakres wykorzystuje się podczas pracy w polu, a trzeci na czas przejazdów po drogach z maksymalną prędkością 25 km/h. Opcjonalnie kombajn można wyposażyć w hydrauliczny napęd tylnych kół, a także w kamery ułatwiające obserwację tego, co dzieje się za maszyną, rozrzutnik plew i szersze ogumienie. | Krzysztof Grzeszczyk

 

Artykuł ukazał się w magazynie rolniczym Agro Profil 9/2017

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x