wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Precyzyjne nawożenie z John Deere i Agricon

spot_img

Od października zeszłego roku trwa współpraca pomiędzy koncernem John Deere, a specjalistą od rolnictwa precyzyjnego – firmą Agricon. Wspólna oferta jest nadal rozwijana, możliwości precyzyjnego nawożenia powiększają się. Co nowego zostało wprowadzone do oferty?

Zawarta w zeszłym roku umowa o współpracy, dała użytkownikom ciągników John Deere dostęp do  rozwiązania nazywanego przez firmę Agricon „Nawożeniem podstawowym”. Co to takiego? Najprościej mówiąc analiza gleby, ale w nowoczesnym wydaniu. Po przeprowadzeniu procedury pomiarowej rolnik otrzymuje informację o zasobności gleby w fosfor, potas magnez oraz poziomie pH. Zupełnie jak przy tradycyjnej metodzie. Zupełnie inaczej wygląda pobieranie samej próbki, a właściwie próbek. Podczas pobierania próbek glebowych przy pomocy Laski Egnera, zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno-Rolniczych, a także powszechną wiedzą agronomiczną, próbki powinny reprezentować fragmenty pola o podobnych właściwościach gleby. Problem z jakim możemy mieć tutaj do czynienia to subiektywna ocena dokonana przez rolnika. Inaczej, rolnik raczej zna swoje pola, wie gdzie gleba jest lżejsza, a gdzie cięższa. Rozwiązanie oferowane przez Agricon pozwala rozwiązać ten problem, dzięki zastosowaniu automatycznego skanera.

(Prawie) pełna automatyzacja

Przed pobraniem próbek glebowych całe pole jest badane pod kątem przewodności  elektromagnetycznej. Może brzmi to lekko komicznie, ale pomiar przewodnictwa elektrycznego (dla bardziej wtajemniczonych konduktancji) jest najprostszą do automatyzacji metodą określenia kategorii gleby. Tor ruchu skanera, przy wykorzystaniu sygnału GPS jest zapisywany. Na podstawie zapisanego toru ruchu i wyników pomiarów, tworzona jest wirtualna mapa pola, podzielona na strefy o różnej kategorii gleby (lekka, średnia i ciężka). Kolejnym krokiem jest pobranie próbek. Jak już pewnie niektórzy się domyślają, także automatyczne. Miejsce pobrania każdej próbki jest określane na podstawie pomiarów przewodności. Również przy pobieraniu próbek wykorzystywany jest sygnał GPS. Tym razem rejestrowane są miejsca z których pobierane były próbki(zarówno ścieżki jak i punkty nakłuć). Następnie po określeniu zawartości składników odżywczych i zakwaszenia tworzona jest mapa zasobności. Postępy w tworzeniu mapy jak i jej gotową wersję można śledzić w programie agriPORT. Po zakończeniu badania zasobności gleby otrzymujemy protokół z certyfikatem, potwierdzającym autentyczność i obiektywność badania. Protokół jest dostępny zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Automatyczna analiza gleby ma jeszcze jedną ogromną zaletę – szybkość (wydajność 1 robota – do 300 ha/dzień). Nie oszukujmy się, ręcznie nie zrobimy tego szybciej. Chyba, że ktoś uważa że potrzebuje więcej ruchu i przejście kilkunastu hektarów nie będzie dla niego wyzwaniem.

Optymalizacja czyli cięcie kosztów

Gdy znamy już dokładnie zasobność naszego pola, pora przemyśleć strategię nawożenia. Do szybkiego obliczania zapotrzebowania na nawozy przydatna jest także aplikacja agriPORT. Dawki nawozów są planowane indywidualnie, automatycznie zgodnie z algorytmami programu w stosunku do: zasobności, kategorii agronomicznej gleby, jednorodnych obszarów, struktury zasiewów, oczekiwanych plonów, resztek pożniwnych pozostawionych na polu w postaci np. słomy, zastosowanych nawozów organicznych lub mineralnych w dawce stałej. dla każdego fragmentu pola, zgodnie z wcześniej określoną zasobnością gleby. Gotowe mapy można wyeksportować w formacie ISOBUS, Shape lub PF-Box. Następnie wykorzystując pamięć USB lub sieć bezprzewodową przesłać je do terminala ciągnika lub rozsiewacza. Następnie wysiewamy tyle nawozu ile jest potrzebne w danym miejscu. W tytule artykułu marka John Deere znalazła się nie bez powodu. Od listopada 2019 roku, właściciele ciągników JD mogą korzystać z usług partnerów Agricon (Agricon-Polska Sp. z o.o. na terenie Polski; siatka partnerów obejmuje prawie całą Europę Środkowo-Wschodnią z wyłączeniem Czech i Słowacji). Gospodarstwa współpracujące z Agricon w zakresie nawożenia podstawowego, a jednocześnie posiadające ciągniki marki John Deere wyposażone w terminale GreenStar 3. i 4. generacji, mogą eksportować mapy aplikacyjne z systemu agriPORT w postaci zadań dla systemu Operations Center. W systemie My JD użytkownik importuje wysłany plik i przypisuje maszynę z którą będzie pracował. Mapa aplikacyjna w ciągu zaledwie kilku minut pojawia się jako zadanie do wykonania. Po zakończeniu pracy zadanie jest rejestrowane w systemie Operations Center. Na grafice poniżej, koncepcja nawożenia podstawowego została przedstawiona w sposób bardziej obrazowy.

Koncepcja precyzyjnego nawożenia firmy Agricon.
Precyzyjne nawożenie z John Deere i Agricon
Współpraca między firmami John Deere i Agricon trwa od listopada 2019 r.

Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x