piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Nowoczesna konstrukcja zespołu żniwnego Hydraflex™ Draper

Pod koniec kwietnia bieżącego roku w siedzibie John Deera w Tarnowie Podgórnym odbyła się specjalna prezentacja zespołu żniwnego ,,flex draper header’’. Jest to nowoczesna konstrukcja, która umożliwia podniesienie wydajności kombajnu o 10-20%.

Cykl spotkań

Spotkanie poprowadzone było przez ekspertów od kombajnów i przyrządów żniwnych oraz zorganizowane zostało w ramach z cyklów spotkań poświęconych platformom o nazwie draper, czyli takie, które aktywnie podają plon do kombajnów. Przedstawienie nowego hederu rozpoczęło się tydzień wcześniej na rynku francuskim, kolejno w Austrii i 27. kwietnia w Polsce. Planowane jest przedstawienie tej nowoczesnej konstrukcji również w Danii, Szwecji oraz w okresie letnim w Niemczech i na Węgrzech. Spotkanie podzielone było na dwie części, w pierwszej przedstawiona została prezentacja teoretyczna, a w druga część odbyła się na zewnątrz przy kombajnie z hederem 630FD Hydraflex™ Draper. Dodatkowo spotkania organizowane są dla klientów, ponieważ wśród nich została przeprowadzona ankieta, która wykazała, ze chcieliby oni dowiedzieć się więcej o nowej technologii zespołów żniwnych JD.

Rodzina hederów w marce John Deere

Pośród zespołów żniwnych marki John Deere dostępne są zespoły tradycyjne, które jako pierwsze były wprowadzane na rynek, zespoły z płynnie dopasowującą się do gruntu kosą dedykowane dla roślin niskich (strączkowe) oraz zespoły z serii 600x z zintegrowanym wysuwanym stołem przeznaczone przede wszystkim dla dużych zbiorów takich roślin, jak rzepak. W przypadku zespołów z aktywnym podawaniem materiałów do kombajnów są trzy serie. Pierwsza z nich to Premium Flow, czyli połączenie aktywnego podawania z podawaniem do ślimaka i kolejno do kombajnu, druga seria 700D już bez ślimaka podającego, tylko z taśmami podającymi materiał do środka i ostatnia seria czyli heder w serii 600FD, który również jak poprzedni nie ma ślimaka, są tylko taśmy, ale dodatkowo listwa tnąca ma możliwość dopasowania się do podłoża.

Aktywne podawanie materiału- większa wydajność

W przypadku nowych hederów, promowanie na rynku europejskim mogło nastąpić dopiero po ich ulepszeniu- zwiększeniu wydajności, ze względu na panujące w Europie inne warunki, przede wszystkim wyższe plony i większe areały rzepaku. Poprzez zastosowanie taśm podających, które mają większą szerokość roboczą oraz wykorzystaniu hydraulicznego systemu pływakowego, który pozwala na doskonałe podążanie za podłożem hedery stały się bardziej wydajne i pozwalają na 5-krotne zwiększenie masy podającej. Zaletą hederów taśmowych jest również to, że sprawdzają się one na każdej szerokości roboczej, mają lepszą zdolność transportową i materiał podawany jest do kombajnu jednorodnie, masa nie jest wymieszana co pozwala na łatwy i szybki omłot. Dodatkowo hedery taśmowe wyposażone są w podwójne noże tnące, na krótszych prowadnicach, dzięki czemu mamy efekt samoczyszczenia się noża, ponieważ materiał się tam nie zbiera.

Heder Hydraflex™ Draper

W przypadku tych hederów wyróżnia się cztery szerokości robocze: 9,14 m; 10,67 m; 12,19 m i 13,50 m. Taśmy podające mają szerokość około 1,20 metra, a szerokość pasa środkowego wynosi około 1,8 m. W mniejszych modelach napęd kosy jest pojedynczy, opcjonalnie może być podwójny, w przypadku większych modeli jest on zawsze podwójny. Wszystkie napędy w tych modelach są mechaniczne, nie ma żadnych napędów na paskach, co daje solidne i odpowiednie wykonanie hederu. Motowidła wyposażone są w plastikowe zęby i w przypadku dwóch największych modeli podzielone jest na dwie sekcje. Cała budowa i nowoczesna konstrukcja tych modeli pozwala na ich wykorzystanie przy roślinach niskich, które lubią się wylegać np. rośliny strączkowe. |JT

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x