Co znajdziesz w artykule?
Jedna z najlepszych metod nawadniania polega na rozprowadzaniu wody w uprawach za pomocą systemów zraszania, które symulują naturalne opady deszczu przy jednoczesnym zmniejszonym zużyciu energii. Tego rodzaju nawadnianiem zarządza się za pomocą systemów ranger, czyli systemów liniowych, które idealnie nadają się do nawadniania pól kwadratowych i prostokątnych. Ważnym elementem używanego tu sprzętu są tzw. czopy poruszające się ruchem kołowym wokół stałych punktów systemu nawadniającego.
Kukurydza i soja
Opisywana metoda nawadniania użyteczna jest tam, gdzie ekstensywne rolnictwo wykorzystuje się do upraw kukurydzy lub soi.
Elementem czopów urządzeń nawadniających są wieże wsporcze piramid, umieszczone na końcach przęseł. System nawadniania uzupełnia hydrauliczne zasilanie. Dodajmy, że są to systemy mobilne wyposażone w specjalne opony zapewniające właściwą zwrotność konstrukcji.
Właściwości opon do nawadniania
Dobrze dobrane opony do czopów nawadniających muszą przede wszystkim zapewniać dobrą przyczepność na mokrym podłożu. Warunkiem jest tu dobre zazębienie gleby, a co za tym idzie także dobre właściwości samooczyszczające tego rodzaju opon. Elastyczność i wszechstronność to kolejne ważne cechy opon używanych w tego typu systemach. Opony takie muszą się dobrze prowadzić w każdym ruchu np. podczas właściwej pracy, a także na drodze w czasie transportu sprzętu w inne miejsce.
Tworzywo odporne na zmiany
Warto więc wspomnieć, że mieszanki używane do produkcji opon do nawadniania muszą być dostosowane do wymagających warunków pracy, co wiąże się z ciągłym przechodzeniem z gleby suchej i gorącej do mokrej i zimniejszej. A takie zmienne czynniki mocno postarzają opony.
Opony BKT do nawadniania
By sprostać tym wyzwaniom Firma BKT opracowała rozwiązania dopasowane do systemów nawadniania obrotowego. Do takich zastosowań Firma BKT proponuje opony radialne, a także dwie linie opon diagonalnych. Produkty te odznaczają się doskonałymi właściwościami samooczyszczania. Kolejną ich zaletą jest specjalnie dobrana obudowa, którą zaprojektowano dla zwiększenia przyczepności i poprawy osiągów na drodze podczas dowolnego ruchu sprzętu.
Opona AGRIMAX RI 818
Gamę tego rodzaju opon otwiera AGRIMAX RI 818, czyli opona radialna dostępna obecnie w dwóch rozmiarach: 280/85 R 24 i 320/85 R 38. Jej atutem jest bieżnik spełniający najwyższe wymagania dotyczące przyczepności w każdych warunkach. Zaletą jest też wydajne samooczyszczanie opony.
Dobry standard TR 117
Te same funkcje posiadają również standardowe opony TR 117, przeznaczone do nawadniania z centralną osią, dostępne w czterech rozmiarach: 11,2 – 24, 13,6 – 24, 14,9 – 24 i 11,2 – 38.
Dostosowania opon TR 118
Natomiast opony typu TR 118 opracowano specjalnie dla maszyn nawadniających. Oprócz tego, że gwarantują one wysoki poziom trakcji, opony te wyróżniają się wydłużonym cyklem życia. Jest to możliwe dzięki bardzo wytrzymałej karkasie (osnowie opony), zawierającej warstwę wzmocnionych elementów. Opona dostępna jest w rozmiarze 14.9 – 24.
Indyjski oponiarski potentat
Dodajmy, że Firma BKT nieustannie pracuje nad rozwiązaniami sprzyjającymi zachowaniu dobrej jakości gleb i to w każdych warunkach i o każdej porze, a przede wszystkim latem. Firma BKT (pełna nazwa: Balkrishna Industries Ltd.), to indyjski producent opon. Grupa BKT oferuje szeroką i zawsze aktualizowaną gamę opon terenowych specjalnie zaprojektowanych do pojazdów w sektorze rolniczym, przemysłowym, robót ziemnych, górnictwie, ATV i ogrodnictwie. Innowacyjne rozwiązania BKT zaprojektowane z myślą o najbardziej zróżnicowanych potrzebach użytkowników obejmują ponad 2700 produktów sprzedawanych w ponad 160 krajach na całym świecie.
Źródło i foto: Materialy Firmy BKT