sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Najlepsza od 7 lat sprzedaż nowych ciągników

spot_img

W minionym roku rolnicy kupili i zarejestrowali w sumie 14074 nowych traktorów. Jest to wynik najlepszy od siedmiu lat. Tak wynika z analiz i zebranych danych przez agencją Martin&Jacob zajmującą się monitorowaniem rynku rolniczego. 

Na taki wynik sprzedaży nowych ciągników złożyło się kilka czynników. Rolnicy, którzy w latach 2010-13 kupowali ciągniki i rozwijali swoje gospodarstwa to po tym okresie przyszedł czas na wymianę floty. Oczywiście nie wszyscy tak postąpili. Wiele inwestycji w nowy sprzęt zawdzięczana jest dobrym cenom na zboża i rzepak. Nałożyła się na to również wysoka inflacja więc rolnicy ruszyli po zakup nowych ciągników. Na inwestycje w nowy park ciągnikowy wpływają też mocno dotacje unijne. Rolnicy doszli do wniosku widząc co się dzieje na rynku nie tylko rolniczym, że jest drogo, bo ciągniki zdrożały o kilkadziesiąt procent, ale wiedzą, że taniej już nie będzie. Tym sposobem zostały przyspieszone plany zakupowe. Niestety plany na dalszy wzrost sprzedaży nie są już tak optymistyczne bowiem rolnik musi stanąć przed trudną decyzją w co dalej inwestować i marzenia o zakupie nowego ciągnika odłożyć na „kiedyś” bowiem jesteśmy u progu kolejnego okresu, gdzie wiosną trzeba plantacje zasilić nawozami, a ich ceny dalej rosną. 

Wynik 14074 sprzedanych i zarejestrowanych ciągników jest o ponad 42% lepszy niż rok wcześniej, który to podsumowano ilością traktorów – 9891 szt.   

Z kolei grudniowa sprzedaż napędzona jest jednak rejestracjami własnymi. Aż 49% ze wszystkich traktorów, to rejestracje na firmy. W skali całego 2021 roku jest to blisko połowę mniej, czyli 28%. 

Najwięcej nowych ciągników rolniczych, bo w ilości 2521 szt. sprzedano marki New Holland. 

Na drugim miejscu jest Kubota z ilością zarejestrowanych pomarańczowych ciągników – 1673 szt. Trzecie miejsce zajmuje John Deere z sprzedażą i rejestracją 1416 szt.

WYNIKI REJESTRACJI NOWYCH CIĄGNIKÓW W 2021 ROKU BEZ REJESTRACJI NA DEALERÓW

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x