sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Końcówka roku przyniosła przecenę na giełdowym rynku pszenicy

spot_img

Na giełdach po obu stronach Atlantyku pszenica tanieje systematycznie od 23-grudnia. Skala przeceny amerykańskiego kontraktu (pszenica SRW) osiągnęła 7%, a w przypadku unijnego kontraktu 5,4% (-15,75 eur/t). Na pierwszej sesji w 2022 rku notowania najbliższej serii pszenicy spadły w Chicago w okolice dołka z połowy grudnia, a w Paryżu nawet te minima przebiły. Stąd unijna pszenica (termin marcowy) zamknęła poniedziałkową sesję (03.01.2022) na poziomie najniższym od 10 tygodni. Przypomnieć należy, że trend wzrostowy na rynku pszenicy trwał do prawie końca listopada, kiedy to unijny kontrakt zaliczył historyczny szczyt przebijajać poziom 310 eur/t, a ceny w Chicago były najwyższe od 9 lat. Spadki notowań pojawiły się na przełomie listopada i grudnia (wraz z rozpoczęciem zbiorów pszenicy na półkuli południowej), a rosnące prognozy dla Australii i Argentyny nie pozwalają na powrót cen do trendu wzrostowego.

Notowania kukurydzy w Chicago wspięły się na półroczny szczyt w poniedziałek 27-grudnia, po czym nastąpiła realizacja zysków (odsprzedaż kontraktów) i w konsekwencji ponad 4% korekta spadkowa trwająca do 3-stycznia. Unijny kontrakt na kukurydzę z dostawą w styczniu kończy obrót 5 dnia miesiąca, stąd gwałtowny spadek notowań (-4,6%) w poniedziałek. Dalsze terminy dostawy ustabilizowały się, a seria na marzec przez ostatni miesiąc oscyluje wokół poziomu 245 eur/t.

Notowania amerykańskiej soi pozostają w okolicy 5-miesięcznego maksimum zaliczonego w końcówce grudnia. Za wysokie ceny nasion odpowiada grudniowy deficyt opadów w Argentynie i południowej Brazylii.

Unijny rzepak mocno drożał w II połowie grudnia, ustalając coraz to nowe  historyczne szczyty. 27-grudnia notowania rzepaku zamknęły się na poziomie 779,75 eur/t, by dzień później przebić w ciągu sesji 790 eur/t. W obu przypadkach są to najwyższe poziomy w historii.

Zgodnie z zapowiedziami, Rosja potwierdziła wprowadzenie kontyngentu eksportowego na pszenicę na poziomie 8 mln ton w okresie od 15 lutego do 30 czerwca. Podobny kontyngent wprowadziła Argentyna, a na Ukrainie bezskutecznie ograniczenia eksportu domagają się młynarze.

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie najbliższej serii futures z 03.01.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x