sobota, 23 października, 2021
spot_img

Mieć idealne wschody

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Kluczowe w każdej uprawie jest stworzenie roślinom idealnych warunków do wschodów i dalszego rozwoju. Jest to priorytetowe zadanie, bo jak zasiejesz, tak zbierzesz. | Krzysztof Grzeszczyk

Rolnicy stosują różne technologie uprawy uwzględniające płodozmian i zagrożenia związane możliwością wystąpienia niekorzystnych dla danej rośliny trudno zwalczanych chwastów lub samosiewów, np. rzepaku. Ci, którzy skrupulatnie liczą koszty danej uprawy i mają długie lata doświadczeń, wiedzą, gdzie ich szukać, by osiągnąć zamierzony cel. Oszczędności mogą być jeszcze większe, gdy ma się smykałkę do majsterkowania i budowania sprzętu według własnego pomysłu.

Odwiedziliśmy jednego z rolników w okolicach Wągrowca w woj. wielkopolskim, który postanowił zostać anonimowy. Zdradził nam jednak możliwości szukania oszczędności i przedstawił kilka maszyn i rozwiązań, które przyczynią się do idealnych wschodów roślin.

Jaka jest stosowana technologia uprawy gleby w gospodarstwie?  

– Do niedawna dominowała orka na wszystkich glebach i jest nadal stosowana, ale tylko pod uprawę rzepaku. Pod zboża od dwóch lat wykorzystuję z kolei bezorkową technologię uprawy. W każdej technologii liczy się zatrzymanie bezcennej wody w glebie. Cykliczne susze i okresy niedoboru wody w kluczowych fazach rozwojowych roślin powodują znaczny spadek plonu, a o to walczy się od samego początku prowadzonej uprawy. Dlatego nadmierne przesuszenie gleby jest pierwszym krokiem do kiepskich wschodów. U mnie tak nie jest, bowiem przy wspomnianej uprawie rzepaku świeżo zaorana gleba 4-skibowym pługiem obracalnym Kuhn Multi Master 123 jest wyrównywana włóką zamontowaną na wahadłowym ramieniu z przodu ciągnika – mówi rolnik.

Z czego został ten sprzęt wykonany?  

Na ramę zaczepianą na przedni TUZ ciągnika zostało wykorzystane jedno z ramion tandemowego układu jezdnego z wozu asenizacyjnego. Do niego został przyspawany pionowo solidny profil zamknięty służący do zamocowania siłownika hydraulicznego. Element ten u podstawy został dostatecznie wzmocniony grubą blachą. Drugi koniec siłownika jest zamocowany w wahadłowym ramieniu wykonanym z profilu zamkniętego. Oś obrotu osadzono we wspomnianym wcześniej elemencie z wozu asenizacyjnego, natomiast na drugim końcu ramienia pracuje włóka równająca. Jest to rura zawieszona na łańcuchach z przegubowym uchwytem zamocowanym do wahadłowego ramienia. Po orce kilka godzin później na pole wjeżdża zestaw uprawowo-siewny, wyposażony w kilka cennych rozwiązań, które sprawiają, że rośliny idealnie wschodzą.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 10/2016

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Poprzedni artykułStabilny I sprawny załadunek
Następny artykułStabilne plony
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły