wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Małe prasy kostkujące w USA mają się świetnie

spot_img

Małe prasy kostkujące w USA jeszcze nie odeszły do lamusa i wciąż cieszą się dużą popularnością. Co więcej, mała kostka jest cały produkowana w Stanach i znajdują się na nią nabywcy wśród amerykańskich farmerów. W Teksasie największą popularnością cieszą się małe prasy New Holland i John Deere.

Skoro małe kostki w Europie idą do lamusa, co powoduję, że w Stanach jest inaczej – mimo znacznie wyższych wynagrodzeń niż w Polsce i większej mechanizacji? A więc: technologia zbioru pozwala na większą mechanizację, małe snopki mogą być wiązane w większe pakiety za pomocą specjalnych maszyn np. kanadyjskiej Bale Baron 4230 (takie urządzenie to koszt blisko 100 tys. dolarów).

Innym rozwiązaniem jest zagregowanie prasy z specjalnym wózkiem z układem prostych przekładni/prowadnic. Kostki na wózku są po kolei gromadzone i układane w prostokąt (6 snopków po krótszej krawędzi, 3 snopki po dłuższej krawędzi). Gdy wózek się zapełni blokada automatycznie jest spuszczana i wszystkie snopki zostają w jednym miejscu, ułożone w prostokąt.

Niezależnie, czy stosujemy specjalne „prasy” do zbierania małej kostki, czy wózki, to do załadunku na przyczepy i rozładunku trzeba korzystać z specjalnego osprzętu/chwytaka na ładowacz, inaczej cały pakiet związany specjalną wiązałką się rozleci.

Sama kostka sprawdza się w stajniach oraz tam, gdzie nie ma potrzeby podawania jednorazowo większej ilości siana czy słomy, czyli np. w kojcach do odchowu cieląt. |Dariusz Śmigielski

 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x