czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Czym wysiać poplony? Przegląd wybranych maszyn

spot_img

Po żniwach na wielu polach trzeba będzie wysiać poplony w celu spełnienia warunków zazielenienia. Przeglądamy ofertę wybranych maszyn, które pozwolą to zadanie wykonać z jednoczesną podorywką ścierniska.

Producenci maszyn oferują kilka typów urządzeń do wysiewu poplonów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o zakupie takiego urządzenia i jego zamontowaniu na sprzęcie do
podorywki.

Elektrycznie napędzana tarcza

Pierwszym z nich jest zbiornik, najczęściej z tworzywa sztucznego. W jego dolnej części umieszczono tarczę wysiewającą z napędem elektrycznym. Wielkość dawki reguluje się szczeliną, przez którą podawany jest materiał siewny na tarczę rozrzucającą. Szerokość roboczą reguluje się poprzez zmianę prędkości obracania się tarczy wysiewającej.

Pneumatyczny transport

Kolejnym typem jest zbiornik z umieszczonym na dnie wałkiem wysiewającym, który może być wyposażony w napęd
elektryczny lub hydrauliczny. Z kolei transport do specjalnych dyfuzorów (rozpraszaczy) znajdujących się przed wałem ugniatającym narzędzia do podorywki odbywa się pneumatycznie. W takim rozwiązaniu nie ma problemu z zachowaniem równomierności podawania materiału siewnego pod wał. W innych przypadkach równomierny rozrzut, zwłaszcza lekkich nasion, może zakłócić np. silny wiatr. Jednak zdarza się to raczej przy sprzęcie o większej szerokości roboczej. Przy 3–4 m nie będzie z tym kłopotu, natomiast trzeba mieć na względzie to, że wysiewana najczęściej mieszanka poplonowa, by dobrze wzeszła, musi być przykryta wilgotną glebą. Dlatego ważne jest miejsce padania materiału siewnego.

 

Aparat roweczkowy

Na rynku nie brakuje urządzeń ze zbiornikiem, na którego dnie umieszczono roweczkowy aparat wysiewający. Wielkość dawki reguluje się szerokością szczeliny. Napęd urządzenia wysiewającego pochodzi najczęściej od koła ostrogowego lub od wału ugniatającego. Zaletą takiego urządzenia jest łatwość montażu, precyzja wysiewu, a do wad trzeba zaliczyć to, że np. przy agregatach składanych hydraulicznie trzeba opróżnić zawartość zbiornika, by nie wysypała się, gdy urządzenie wysiewające będzie w pionie.

Uprawa uproszczona – Publikacja specjalna Agro Profil

Napęd elektryczny

Firma Akpil oferuje siewnik Poplon. Urządzenie ma zbiornik o pojemności 110 l. Na jego dnie pracuje tarcza rozrzucająca z napędem elektrycznym, który stanowi silnik o mocy 150 W. Prędkość obrotową można regulować w zakresie 300–3000 obr./min. Szerokość rozsiewu wynosi 2,5–15 m. W standardzie znajdują się osłony regulacyjne, osłona ograniczająca rozrzut nasion oraz osłona do siania bokiem. Urządzenie można zamontować na dowolnym ciągniku lub maszynie towarzyszącej. Sterowanie poszczególnymi funkcjami realizowane jest pilotem AK01.

GreenDrill to nabudowany siewnik z firmy Amazone, który można zamontować na bronach talerzowych, kultywatorach mulczujących, kultywatorze wirnikowym i bronie wirnikowej. Do wyboru jest zbiornik o pojemności 200 lub 500 l. Na dnie zbiornika pracuje wałek wysiewający. W zależności od właściwości materiału siewnego i normy wysiewu urządzenie wyposażono w kółka do nasion normalnych lub drobnych. Wałek wysiewający ma napęd elektryczny, a dmuchawa odpowiedzialna za pneumatyczny transport nasion – napęd elektryczny lub hydrauliczny.

Pracę operatorowi ułatwia komputer  pokładowy typu 5.2. Nasiona z wałka wysiewającego są pneumatycznie transportowane wężami do talerzy odbojowych. Mogą być one umieszczone przed wałem lub za nim.

Aparat roweczkowy

Pod nazwą Lambda produkowany jest przez POM Brodnica rzutowy siewnik poplonów. Wyposażono go w aparaty wysiewające typu roweczkowego. Pracują one osadzone na wspólnym wałku wysiewającym. Regulacji dawki dokonuje się za pomocą pokrętła umieszczonego na jednym końcu wału. Ustala ono czynną długość kółka roweczkowego. Siewnik Lambda jest produkowany o szerokości roboczej 2,1; 2,6 i 3 m wraz ze zbiornikami o pojemności odpowiednio 100, 130 i 150 l. Przy każdej szerokości można wybrać liczbę aparatów wysiewających. Najmniejsza maszyna ma 8 lub 16 aparatów, 2,6 m – 9 lub 18, a wersja 3 m – 11 lub 22 roweczkowe aparaty wysiewające. Siewnik jest montowany z ramą agregatu ścierniskowego przy użyciu specjalnych wsporników. Wałek wysiewający napędzany jest od koła ostrogowego połączonego z siewnikiem za pomocą ramienia napędowego.

 

Dwa modele

Firma Bury Maszyny Rolnicze produkuje siewnik poplonu rzutowy o szerokości roboczej 2,5 i 3 m. Pojemności zbiorników są określone na odpowiednio 185 i 235 l. Węższa maszyna waży 145 kg, a sprzęt o szerokości roboczej 3 m – 155 kg. Napęd roweczkowych aparatów wysiewających realizowany jest za pomocą koła ostrogowego. W narzędziu o szerokości roboczej 2,5 m zamontowano 9 aparatów wysiewających, a w wersji 3-metrowej – 10.

Eta i Alfa

W ofercie firmy Unia dostępne są 2 typy siewników poplonu: Eta z napędem elektrycznym i hydraulicznym wałka wysiewającego oraz Alfa z napędem od koła ostrogowego. Eta z napędem elektrycznym ma zbiornik o pojemności 250, a model Eta ze zbiornikiem o pojemności 500 l napędzana jest hydraulicznie. Mniejsze urządzenie przewidziano do narzędzi o szerokości roboczej do 7 m, a większe – do 12 m. W standardzie w siewnikach Eta zamontowano po 8 rozpraszaczy, a opcjonalnie do szerszych narzędzi, można zamontować trójnik rozdzielający wysiewany materiał oraz dodatkowych 8 rozpraszaczy. Operatorowi ułatwia pracę komputer sterujący typu 5.2. Przy jego użyciu można dokonywać regulacji i kontrolować wałek wysiewający i elektronicznie ustawić dawkę wysiewu, umożliwia on także odczyt liczby hektarów i roboczogodzin. Szerokość robocza mechanicznego siewnika rzutowego Alfa to 2,6 i 3 m. Węższa maszyna wykorzystuje zbiornik o pojemności 170 l i 7 aparatów wysiewających. Z kolei w wersji 3-metrowej do wyboru są 3 modele. Alfa 220/8/3.0 ma zbiornik o pojemności 220 l i 8 aparatów wysiewających. Z kolei Alfa 550/25/3.0 ma skrzynię nasienną o pojemności 550 l i 25 roweczkowych aparatów. Największy model – Alfa 750/12/3.0 – wyposażony jest w zbiornik 750 l i 12 aparatów wysiewających.

Autor: Krzysztof Grzeszczyk

 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników